Futbol sevgisi engel tanımaz

Futbol sevgisi engel tanımaz.18094
  • Giriş : 02.04.2008 / 20:10:00
  • Güncelleme : 02.04.2008 / 20:13:38

Engellilerden oluşan futbol takımı hiç bir kurumdan destek almıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İnsanların kendini ifade etme yöntemidir futbol. Bazen sahada bazen de tribünde. Kuşkusuz engelli vatandaşlarımızın engelli olamadıklarını ifade ettiği bir araçtır futbol. Ve futbolun sadece Futbol olmadığının en büyük kanıtıdır.

Yusuf Körükmez'in haberi...

2008 yılında Konya Engelliler Kulübü olarak kurulan Ampute Futbol Takımı’na Konya’dan hiçbir kurum ve kuruluştan destek gelmiyor. Sadece bir seyyar satıcı olan Çakmakçı Selahattin’den başka. Antalya’da düzenlenen 2007 Ampute Futbol Dünya Şampiyonası’nda mili takımımızın 3’üncü olmasının ardından ülkemizde de popüler olan Ampute Futbol’u (kol veya bacaklardan biri kesik veya kullanılamaz durumda olanların koltuk değneği ile yaptıkları spor), dünyada özel bir ligi bulunuyor. Türkiye’de bu sporun geçmişi 5 yıl öncesine dayanmakta. Bedensel Engelliler Federasyonu ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir araya gelerek kurduğu Ampute Futbol Milli Takımı sadece gazilerden oluşmuyor. Sivil hayatında çeşitli nedenlerle vücudunun bir uzvunu kaybetmiş kişiler de takımdaki yerini alabiliyor. Kurallar gereği Ampute Futbol’un, futbolcuları tek ayakla, kalecileri ise tek kolla mücadele ediyor. Ama her şeyin özünde insanın kendisiyle barışık olması yatıyor. Ampute Futbol’un belki de tek özeti bu…Bu sene kurulacak olan Türkiye Ampute Futbol Lig’ine katılan ve yeni tescillenen Konya Engelliler Kulübü Başkanı Musa Büyükarklan: “Takımın Teknik Direktörü ve oyuncusu olan Seyit Karadağ’ın yardımlarıyla kurulduklarını ve 2 senedir bunun alt yapısını oluşturduklarını” belirtti. Büyükarklan, Şu an tek sorunlarının sponsor eksikliği olduğunu ve Konya halkından, iş adamlarından ve belediyelerden destek beklediklerini söyledi. Ampute Futbol’un büyük özveri gerektirdiğinin altını çizen Musa Büyükarklan: “Sporcularımızın çoğu Ereğli’den, Cumra’dan ve diğer Konya İlçelerinden geliyor ve antrenmanlarda da büyük bir gayretle özveri ile çalışıyorlar. Sporcularımız bir şeylerden fedakârlık yapıyorlar Çakmakçı Selahattin’de azmimize hayret edip bizim malzemelerimizin karşılıyor işte bu da azmimizin özverimizin meyvesidir” dedi.

AZİMLERİNİN DESTEKÇİSİ ÇAKMAKÇI SELAHATTİN

Takımın Teknik Direktörü ve oyuncusu olan Milli Takım oyuncusu Seyit Karadağ, sponsor bulmakta zorluk çektiklerini ve bir seyyar satıcı olan Çakmakçı Selahattin’in, azimlerini görerek takımın antrenman malzemelerini yaptırdığını ve bunun da takımdakileri duygulandırdığına değindi. Karadağ: “Konya’da maalesef çok üzücü şeyler var. Özürlülere destek verildiği söyleniyor, medyada böyle bir söylem var ama maalesef 2 yıldır biz bunu göremedik. Ben 2 yıldır hep şunu söyledim; resmi kurum ve kuruluşlarda görüşmelerimde bizim maddi bir beklentimizin olmadığını yani parasal yönden destek istemiyoruz. Sadece büyüklerimizin bize sahip çıkmasını, manevi destek vermelerini istiyoruz” dedi. Engellilerin koltuk değnekleri yardımıyla oynadıkları Futbol sayesinde psikolojik sorunlarından kurtulduklarını, hayata yeniden bağlandıklarını söyleyen Seyit Karadağ, takıma kimsenin destek vermediğini sadece kendi imkânlarıyla bu sporcuların burada topladıklarını bunun da kolay olmadığını bir emek sarf ettiklerinin altını çizdi. Bu takım Ampute Futbol Ligine katılacağını ifade eden Seyit Karadağ: “Bu takım deplasmana gidecek buraya konuk takım gelecek ve medya sürekli Ampute Futbol’dan ve bizden bahsedecek” dedi. Ayrıca Karadağ, Konya’nın gıpta ile bakacağını, özürlü arkadaşlarımızın yani bizim azmimizi görerek kendi hayatlarına daha sıkı sarılacaklarını ifade etti.Takıma katıldıktan sonra motivasyonunun artığını söyleyen takım en genç oyuncusu olan 17 yaşındaki Aykut Taylan Ünlü, Ampute Futbol’un, diğer futboldan pek farkı olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Hedefim milli olmak. Asker olamadım bari milli oyuncu olarak ülkemi bu şekilde temsil etmek istiyorum. Büyüklerimizin bize destek olmasını istiyorum” dedi.

YUSUF KÖRÜKMEZ-MİLLİYET GENCİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious