Futbolcularımız çok asabi!

Futbolcularımız çok asabi!.9778
  • Giriş : 23.01.2009 / 10:33:00
  • Güncelleme : 23.01.2009 / 10:36:27

Futbolcular asabi tavırlarından asla taviz vermiyor ve hakemlerimize yardımcı olmuyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Ligin ikinci yarısı bugün start alıyor. Futbolseverler 16 haftada sahalarımızda yaşanan ve geçen hafta Antalya'daki hakem seminerinde de yeniden gündeme gelen hakem hatalarının tekrarlanmaması dileğinde bulunuyor. Sabah gazetesi ilk yarıda oyunculara gösterilen kartların nedenlerini araştırdı.

SONUÇ: Futbolcular asabi tavırlarından asla taviz vermiyor ve hakemlerimize yardımcı olmuyorlar.

İlk 16 haftada üç büyükler (F.Bahçe, G.Saray, ve Beşiktaş) toplam 113 defa sarı kart gördü. Bu kartların yüzde 42'si; yani 47'si mücadele dışında; yani yaşanan profesyonellik dışı hareketlerin sonucunda çıktı. (İtiraz, kart isteme, elle oynama, aldatma, topun oyuna girmesini engelleme vs.) Ligin başından bu yana tuttuğumuz notlar bizlere durumu net bir şekilde özetliyor: Ortada olan ve artık herkesin bildiği kuralları bir türlü tanımak istemeyen futbolcularımız kendilerine ve sinirlerine hakim olmakta büyük sorun yaşıyorlar. Bunun sonucunda oyunculardan yardım alamayan hakemlere de gereğini yerine getirmek düşüyor. Futbolcuların bu asabiyetleri ve kural tanımaz hallerinin getirdiği cezalar ise kulüplerin zararlarına oluyor.

İTİRAZLA GELEN 23 KART

Kartları böldüğümüzde 3 büyük takım arasında en iyisi 33 kartın içinde, mücadele dışı 8 kartla Beşiktaş oluyor (5'i itiraz ve 1'i rakibe kart talebi). Toplam sarı kartı 35 olan Galatasaray'da ise bu rakam 22'ye çıkıyor... 9'u itiraz, 2'si de sarı kart talebi! Fenerbahçe'de rakam 45'te 17... 9 tanesi itirazdan.

Kartal'da hep aynı isimler

Beşiktaşlı oyuncular beş itiraz, bir kart isteme, iki de rakibe veya hakeme saygısızlıktan toplam 8 kart gördüler. Serdar Özkan 2. haftada Konya maçında yaptığı faulün ardından rakibinin topu oyuna sokmasına izin vermedi. 4. haftada İ.Toraman, 5. haftada Rüştü, 7. haftada Nobre, hakeme itirazla kart gördü. Genç yaşına rağmen çoğu zaman agresif tavırlarıyla tepki çeken ve eleştirilen Serdar Özkan, 8. haftada da rakibiyle tartıştı ve yine sarı kart gördü. 12. haftadaki Eskişehir maçında Rüştü itirazdan sarardı. 14. Hafta: Ankaraspor karşılaşması, yine Rüştü, yine itiraz ve sarı kart! Delgado ise son maçta hakeme yaptığı, çok tartışılan kart işaretiyle sarı gördü.

Fenerbahçe tavır yapıyor

Sarı-lacivertli takıma, itiraz ve kart istemeden 10 sarı çıktı (İtiraz 9, sarı isteme 1, oyunu geciktirme 2, rakibe veya hakeme saygısızlıktan 5). Yani toplam 17... Üçüncü haftadaki Hacettepe maçı başlangıç oldu. Volkan Demirel, rakibinin kaçırdığı penaltı sonrası hakeme yaptığı "Yukarıda Allah var" işaretiyle ikinci sarıdan atıldı. O maçta Carlos, Burak ve Güiza itiraz ettikleri için sarı kartla cezalandırıldı. 4. haftada Emre Belözoğlu rakibi için sarı kart istedi; sonucunda da kart gördü. Bir sonraki hafta Burak, 6. haftada Uğur Boral, 7. haftada Alex ve Lugano yine itiraz edince tablo farklı olmadı. 8. haftadaki Bursa maçının devre arasında Edu hakeme topu tavırla atınca sarı ile cezandırıldı. Uğur yine itirazdan 9. haftada sahneye çıktı. Güiza, 14. haftada düdükten sonra topa vurunca, onun da kaderi aynı maçta, rakibi taç atışı kullanmak üzereyken hakemin ısrarlarına rağmen açılmadığı için kart gören Colin ile ortak oldu. Fenerbahçe'nin uslanmaz ismi Lugano, 15. haftadaki Antalya maçında hakeme serzenişte bulundu. V.Demirel ve Yasin, son haftadaki Konya deplasmanında oyunu geciktirdikleri için sarı gördüler. Josico da o maçta bir faul sonrası imâlı bakışlarla topu teslim ettiği hakemden nasibini aldı.

Hem gol hem de kart kralı

Cimbom'da rakamlar şöyle: 9 itiraz, 2 kart isteme, 1 abartılı gol sevinci, 7 rakibe veya hakeme saygısızlık, 3 elle oynama... 2. haftada rakibi için sarı talebinde bulunan Ayhan perdeyi açtı. 3. haftada Lincoln, Antalya kalecisi Ömer Çatkıç'a yaptığı hareketler sonrası, Nonda da attığı golün ardından (Formasını çıkardığı için) sarı gördü. 5. haftada Meira, 6. haftada Sabri itirazın kurbanı oldu. 8. haftadaki Eskişehir maçında itiraz vadisi net bir şekilde ortaya çıktı. Golle sonuçlanan ofsayt tartışmalı serbest vuruş sonrası Ümit Karan, Meira, Emre Aşık ve Arda sarı kart gördü. Bu maçta rakipletartışan ve sarı gören Ayhan, maç sonu hakeme alkış tuttu; 2. sarıdan atıldı. Baros ise aldatmaya yönelik hareketten cezalandırıldı. 10. haftada oynanan Fenerbahçe derbisinde Lincoln kart istediği için, Arda da itirazdan sarı kart gördü. Nonda, Sabri ve Baros elle oynadıklarından aynı cezaya çarptırıldı. Baros, 1 hafta sonra yine hakemi aldatmadan sarardı. Aydın rakibin faulünü engellediği için kart gördü. Ümit 13. haftadaki Hacettepe maçında itirazdan nasibini aldı. Ayhan, hakemi yanıltmadan 14. haftada sarardı. Bir hafta sonra G.Birliği maçında itiraz eden Baros, sarı ile perdeyi kapadı. Baros, gol krallığında zirvede. Aynı zamanda G.Saray'ın da kart kralı!

Kolaycı federasyon!

Hakem raporlarında ihraç edilen oyuncuların isimlerinin yanlarına açıklama getirilmesi zorunluluğu var. Sarı kart sayısı, kırmızı sayısının 13 katı olduğundan, sarı kartlarda böyle bir durum söz konusu değil. Kısacası işin kolayına kaçılmış! Federasyonun, ilk yarı sonundaki 'Nedenlerine göre kart sayıları' istatistiği de açıkça ortaya serilememiş. Bu durumda, "Enformasyon çağında bizi uğraştırmayın, sonucunda da birileri geliştirme planları ile karşımıza çıkmasın!" düşüncesinin var olduğu, insanın aklına gelmiyor değil! Bu istatistikte, 626 sarı kartın dağılımı şöyle: Sportmenliğe aykırı davranış: 458, Hakeme veya kararlarına itiraz: 111, Kuralları devamlı ihlal: 6, Oyunun başlamasını geciktirme: 40, Oyun yeniden başlarken, yeterli mesafeye açılmama: 9, Yedek kulübesinde ihtarlık hareket: 2... Araştırmamızı tüm maçlarını izleyebildiğimiz üç büyük takım üzerinden gerçekleştirdik. Federasyonun istatistiklerinde açılım yeterli olmadığından 18 takım üzerinden toplam rakamı bulmak çok zor. Fakat yukarıda yer alan rakamların ardından tahminini yapmak aslında hiç de zor değil!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*