'Futbolda şike trafiği Aydın'dan geçiyor' iddiası

'Futbolda şike trafiği Aydın'dan geçiyor' iddiası.13277
  • Giriş : 25.03.2008 / 07:32:00
  • Güncelleme : 24.03.2008 / 23:54:35

Futbolda şike trafiğinin eski Ankaragücü Başkanı Cemal Aydın üzerinden yürüdüğü öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Futbolcularına verilen cezanın düşürülmesini ya da hakem veya rakip takımın ayarlanmasını isteyen Futbol takımlarının, Ankaragücü Başkanı Aydın'la irtibat kurdukları iddia edildi. Bu özelliği nedeniyle Cemal Aydın'ın isminin Futbol kulüpleri arasında "Cemal Baba" olarak geçtiği öğrenildi.

YİNE ÖZCAN ÖNDE

Cemal Aydın'ın ise bu trafiği PFDK Başkanvekili Recep Özcan aracılığıyla yürüttüğü belirlendi. Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerinin yürüttüğü Simsar operasyonu sonucunda ortaya çıkan futbolda şike iddiaları için Futbol Federasyonu da harekete geçti. Başkan Hasan Doğan, Futbol federasyonu olarak iddialarla ilgili bu hafta içinde bir açıklama yapacaklarını belirtti. Şike iddiaları karşısında duyarlı olduklarını kaydeden Doğan, "Federasyon olarak bu hafta içinde gerekli adımları atacağız" dedi.

ŞİKE VAR, CEZA YOK

Öte yandan Simsar operasyonu ile futbolda şike iddiaları bir kez daha gündeme gelirken, bu konuda yasal bir düzenleme olmaması işi zorlaştırıyor. Futbol Federasyonu'nun şike iddiaları karşısında Profesyonel Disiplin Kurulu'nu harekete geçirebileceği ancak buranın da yetkisinin hak mahrumiyeti ya da saha kapatma gibi gibi cezalarla sınırlı olduğu belirtiliyor. Bu konuda yasal boşluk bulunması nedeniyle şike olaylarının bir türlü önüne geçilemiyor.

Şike olaylarıyla ilgili ayrı bir yasal düzenleme ya da Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) bir madde bulunmaması nedeniyle şike olaylarının önüne de geçilemiyor.

YASAL DÜZENLEME ŞART

Şike iddialarının sık sık gündeme gelmesi nedeniyle bu konuda yasal bir düzenlemeye gidilebileceği belirtildi. Bunun için ayrı bir sporda şikeyle mücadele ve önleme yasası çıkarılabileceği gibi Türk Ceza Kanunu içinde de bu tür düzenlemenin yapılmasının mümkün olduğu belirtildi.

Yapılacak yasal düzenlemede şikenin tarif edilmesinin yanısıra şike iddialarını araştıracak, soruşturacak ve şike olaylarını ortaya çıkarabilecek bir polis gücünün kurulması istendi.

ŞİKE POLİSİ GEREKİYOR

Futbol Federasyonu'nun şike iddialarını araştırmak ve ortaya çıkarmak için elinde bir kolluk kuvveti bulunmaması nedeniyle, savcılığın verdiği bilgi ve belgeler ışığında işlem yaptığına dikkat çekilerek, şike olaylarının ortaya çakırılabilmesi için ayrı bir polis gücüne ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious