Futbolda yeni çözüm: Şike tespit cihazı

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Bir maçta şike ve teşvik olduğunu saptayan cihazlar bip bip diye alarm veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Berhan Şimşek, İddaa'nın, şike ve teşvikle ilgili inceleme şirketlerine sahip olduğunu söyledi.

Şimşek, herhangi bir maçta şike ve teşvik olduğu zaman bu şirketlerin sorumlularının elinde bulunan cihazların alarm verdiğine değinerek, "Bu şirketlerin çok ciddi anlamda maçları takip eden bir kadrosu var. Mesela A spor B spor ile maç yapıyor, ancak güçler ve İddaa'daki oranlar belli. O maçta eğer bir sapma oluyorsa, bu şirketlerin müdürlerinde ve sorumlularında bulunan cihazlar bip bip diye ötmeye başlıyor ki bu maçta bir şike veya teşvik var diye. Bu UEFA'da da, dünyada da böyle. Yani İddaa'daki bu yapılanma bir noktada şikeyi de, teşviki de tespit edecek nitelikte" diyerek sözlerini tamamladı.

ŞİKE İLE İLGİLİ YASA TEKLİFİ YOLDA

Futbol Federasyonunun Disiplin Talimatnamesinin 31, 34, 35 ve 37. maddelerinin şike meselesiyle ilgili olduğunun görüldüğünü ifade eden Berhan Şimşek, “Yani şikeyi, teşviki kontrol edebilecek maddeler bunlar, ancak şikeyi tespit edip, suç duyurusunda bulunsan da bu suçun Türk Ceza Kanunu'nda bir karşılığı olmadığı için, bir şey elde edilmiyor. Şayet mevcut yapısıyla bu olaylar mahkemeye taşınmış olsa, bizdeki adalet mekanizmasının yoğunluk nedeniyle ve bazı sebeplerden dolayı ne kadar ağır çalıştığını görüyoruz. Yani olay neticelenene kadar 3 yıl geçecek. Bu amaçla ben ve eski federasyon başkanı Levent Bıçakcı, hukukçu Adnan Türkkan ve halen Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdüren Kemal Kapulluoğlu ile yaptığımız çalışmalar doğrultusunda 10 gün içerisinde meclise bir yasa teklifi vermeye hazırlanıyoruz” diye konuştu.

Geçen hafta içerisinde çalışmalara başladıklarını bildiren Şimşek, şöyle devam etti:
"Amacımız, daha dinamik, daha çabuk, olay fark edildiğinde hemen müdahale edebilecek ve sonuçlandırabilecek bir yapı üzerinde çalışıyoruz. Bunun ceza kanunu içerisinde bir madde mi, yoksa Futbol federasyonunun özerkliği içerisinde kalacak yaptırım gücü yüksek bir yol mu olacağına henüz karar vermedik."

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik Spor Komisyonu Üyesi Berhan Şimşek, yeni İddaa yasasına göre mevcut abonelik sisteminin 1 Mart 2008 tarihine kadar devam edeceğini belirterek, "Ancak o tarihten sonra İddaa'yı elektrik dağıtım şirketleri abone sistemi gibi 7 bölgeye ayıralım ve lisans verelim, bu lisanslardan da ücret alalım, böylece devlet eliyle bir monopol yapı oluşturmayalım diye Bakan Mehmet Ali Şahin'e öneride bulundum. Bakalım 1 Mart 2008'de neye karar verilecek göreceğiz" diye konuştu.

KARAPARADAN ARINDIRILAN İDDAA'NIN HASILATI 3,5 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Şimşek, yeni İddaa yasasının, karapara trafiğini de önlediğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
"Bu yasanın çıkmasındaki en önemli olay, oyundaki karapara trafiğinin önünü kesmesi oldu. Mesela vatandaşa 100 milyar lira para geliyordu. Kaydı yok, hangi bankadan geldiği belli olmayan. 1 milyon dolar parası gelen bir vatandaş ofline üzerinden İddaa oynadım, oradan kazandım diyebiliyordu. Artık onu diyemiyor. Çünkü yeni yasanın 5. maddesi ciddi anlamda illegalitenin önünü kesmiş oldu. Bu illegalite kapanınca, toplanan hasılat hemen hemen 2 katrilyon 150 trilyon lira oldu. Yani şöyle kabaca bir hesapla 3,5 milyar dolara yakın bir meblağdan bahsediyoruz. Türk Telekom'u 6,5 milyar dolara sattığımızı hatırlarsak, çok ciddi bir rakam çıkıyor ortaya."

ŞİRKETİN PAYI DA DÜŞÜRÜLDÜ

Bu yasadan önce İddaa oyununu oynatan İnteltek Şirketi'nin hasılatın yüzde 14.6'sını aldığını vurgulayan Berhan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ancak bu yeni yasa ile yapılan ihalede şirket hasılatın ancak yüzde 7'sini alacak. Bu da durduğumuz yerde çok önemli bir kazanç. Yine benim hesaplarıma göre de bu durum bugünkü rakamlar üzerinden söylüyorum 400 trilyon liraya yakın bir parayı milletimize, hazinemize kazandırmış olduk. Ayrıca, şans oyunlarından alınan yüzde 3'lük vergi oranı da bu yasayla yüzde 5'e çıktı."

FUTBOL FEDERASYONU YASASI MI, KİŞİYE ÖZEL YASA MI

İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, 5 yıl içerisinde Futbol yasasının TBMM'ye 3 kez geldiğini söyledi. Şimşek, şöyle dedi:

"Yasa TBMM'ye her gelişinde bir konu mankenine, kişiye özel yasa gibi geldi bana. Üstelik o sıralar mecliste bir şike komisyonu kuruldu ve arkadaşlarımız çok uzun çalışmalar yaptılar. İşin acı tarafı da budur. O kadar arkadaş dinlendi ve onların çalışmalarının sonu beklenmeden bir Futbol federasyonu yasası çıkarıldı. Aslında o komisyonun elde ettiği bilgi, bulgu, aksaklıklar, eksiklikler, problemler ve komisyona bilgi veren arkadaşların anlattıkları, çok önemli bir temel oluşturacaktı bu yasa için. Ancak bu çalışmaların hiçbirisi gözönünde bulundurulmayarak yanlış yapıldı. Benim kanaatim Futbol Federasyonu da dahil sporla ilgili yasaların, dayatıcı değil, destekleyici, ayrıştırıcı değil, birleştirici, yarıştırıcı olabilecek bir bütün olmasında fayda var. Siyasetin hegemonyasından uzak, ihtiyaçların talep ettiği şekilde yasaları oluşturmak gerekiyor. TBMM'de kurulan şike araştırma komisyonunun bilgi ve bulgularını beklemeden acele çıkarılan Futbol Federasyonu Yasası, kişiye veya konu mankenine özel bir yasa gibi geldi bana."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious