Futbolun anayasası yeniden yazılıyor!

Futbolun anayasası yeniden yazılıyor!.13112
  • Giriş : 13.02.2009 / 16:15:00

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, yeni Futbol Federasyonu Yasa Tasarısı'na göre ''Futbolun yönetimini, futbol ailesi kendisi yapacak. Futbol Federasyonu Genel Kurulu, futbolun parlamentosu olacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, yeni Futbol Federasyonu Yasa Tasarısı'nın, 19 Şubat Perşembe günü TBMM Milli Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacağını belirterek, ''Futbolun yönetimini, Futbol ailesi kendisi yapacak. Futbol Federasyonu Genel Kurulu, futbolun parlamentosu olacak'' dedi.

Anadolu Ajansı'nı ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Hilmi Bengi ve Genel Müdür Yardımcısı Tahsin Aktı ile öğle yemeğinde birlikte olan Devlet Bakanı Başesgioğlu, daha sonra AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Futbol Federasyonu Yasa Tasarısı ile ilgili olarak alt komisyonun çalışmalarını tamamladığını ve yasa tasarısının 19 Şubat'ta TBMM Milli Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacağını ifade eden Başesgioğlu, şunları söyledi:

''Türkiye Futbol Federasyonu, UEFA ve FIFA'ya bağlı. Tüm dünyada olduğu gibi, Türk futbolunun da uluslararası kurallarla yönetilmesi, bizim de kabul ettiğimiz bir husus.

Biz burada bir çerçeve kanun yapıyoruz. 20-21 maddelik 'olmazsa olmaz' maddeyi yasa tasarısına dahil ettik. Onun dışında Futbol yönetimine ilişkin her şey, Futbol Federasyonu ana statüsüyle belirlenecek. Futbolun yönetimini, Futbol ailesi kendisi yapacak. Futbol Federasyonu genel kurulları da adeta futbolun parlamentosu olacak.''

-''TÜRKİYE SIRADAN BİR TAKIM OLMADIĞINI KANITLADI''-

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, (A) Milli Futbol Takımı'nın 2012 Dünya Kupası elemelerinde İspanya ile yapacağı karşılaşmalarla ilgili de ''Çok kritik maçlar. Milli Takımımızın bu maçlardan puan çıkarması en büyük dileğimiz'' değerlendirmesinde bulundu.

Türk Milli Takımı'nın FIFA sıralamasında ilk 10-15 ülke arasında yer aldığını ve gerek 2002'de elde ettiği dünya üçüncülüğü, gerekse 2008'de Avrupa Şampiyonası'nda çıkardığı başarılı maçlarla, sıradan bir takım olmadığını kanıtladığını anlatan Başesgioğlu, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin çok geniş bir Futbol potansiyeli bulunuyor. Kulüplerimizden yetenekli futbolcular yetişiyor. Milli Takımımızda, uluslararası düzeyde birikim sahibi bir teknik direktör görev yapıyor. İspanya da dünya futbolunda önemli bir ülke. Yıldız futbolcuları var. İspanya ile yapacağımız karşılaşmalar çok kritik maçlar olacak. Bu maçlardan puan çıkarmamız en büyük dileğimiz. Ancak her ne olursa olsun, Dünya Şampiyonası'na katılma hedefinden hiç vazgeçmememiz lazım.''

-BEŞİKTAŞ-TRABZONSPOR MAÇI-

Devlet Bakanı Başesgioğlu, Turkcell Süper Lig'de pazar günü Beşiktaş ile Trabzonspor arasında oynanacak karşılaşmanın ''kaliteli'' bir mücadeleye sahne olmasını beklediğini söyledi.

Beşiktaş ve Trabzonspor'un Türk futbolunun iki güzide kulübü olduğunu belirten Başesgioğlu, ''Sportmence geçmesini, saha içi ve dışında üzüleceğimiz hiçbir şey yaşanmamasını, yönetenlerin adil olmasını, taraftarların da takımlarını centilmenliğe teşvik etmesini diliyorum. İki takım da zaman zaman çok iyi Futbol oynayabiliyor. Bu açıdan kaliteli bir mücadele bekliyorum'' diye konuştu.

-''GENÇLERİN EĞİTİMİNDE SPORU MERKEZE KOYMAK LAZIM''-

Türkiye'de sporun yaygınlaştırılmasının en büyük hedefleri olduğunun altını çizen Başesgioğlu, ''Spor kültürünün yaygınlaştırılması, gençlerimize çok önemli değerler katar'' dedi.

Ailelerden çocuklarını olabildiğince spor eğitimine yönlendirmelerini rica ettiğini vurgulayan Başesgioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

''Spor en güzel eğitim aracı. Bugün için gençlerimizin yükü gerçekten çok ağır. Bu nedenle sözlerim belki fantezi gibi gelebilir. Fakat bana göre, gençlerin eğitiminde sporu merkeze koymak lazım. Çünkü spor eğitimi almamış gençlerin hayat mücadelesinde işleri zordur.

Ülkemizin her yerinde halkımızın spor yapabileceği tesislerin sayısını artırmamız gerekiyor. Bu bakımdan yerel yönetimlerimize de spor tesislerinin yapımı konusunda büyük iş düşüyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*