Futbolun kuralı var

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Bu sezonda futbolda uygulanacak kurallar açıklandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şubesi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında, Merkez Hakem Kurulu (MHK) Genel Sekreteri Ali Kunak, FIFA kokartlı hakem Selçuk Dereli ve Süper Lig hakemi Bülent Yıldırım, yeni sezonda uygulanmaya başlayacak kuralları anlattı.

Yeni kuralların futbolun oynanmasına daha çok kolaylık sağlayacağının anlatıldığı toplantıda kurallar hakemler tarafından projeksiyon vasıtasıyla gösterildi.

2006-2007 sezonundan itibaren uygulanmaya koyacak yeni kurallar şöyle: "Oyuncu, bir köşe vuruşu, serbest vuruş ya da taç atışı ile tekrar başlarken gerekli mesafeye açılmazsa sarı kartla cezalandırılacak. Oyuncu, hakem oyunu durdurduktan sonra kasıtlı olarak topa dokunarak rakibi tahrik ederse sarı kartla cezalandırılacak.

Yedek ya da yedek konumuna geçmiş bir oyuncu, sportmenlik dışı bir davranışta bulunursa, sözlü yada fiili olarak itiraz ederse ve oyunun başlamasını geciktirirse sarı kartla cezalandırılacak.

Penaltı vuruşu sırasında vuruşu yapan oyuncu oyun kurallarını ihlal ederse, top kaleye girmezse hakem oyununu durdurur ve savunma yapan takım lehine ihlalin olduğu yerden endirekt vuruş ile oyun yeniden başlar. Penaltı vuruşu sırasında vuruşu yapan oyuncunun takım arkadaşı ihlal yaparsa, top kaleye girmezse, hakem oyunun durdurur ve savunma yapan takım lehine ihlalin olduğu yerden endirekt vuruş ile oyun yeniden başlar. Penaltı atışı sırasında kalecinin takım arkadaşı ihlal yaparsa, hakem vuruşa izin verir. Top kaleye girerse gol yapılmış olur. Top kaleye girmezse vuruş tekrarlanır. Köşe vuruşu sırasında, rakip oyuncular top oyuna girinceye kadar, köşe yayından en az 9.15 metre uzakta bulunurlar".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious