Futbolun yeni adresi Vatikan

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

En çok ilgi çeken spor dallarından biri olan futbol, Vatikan'a da adım attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vatikan'a bağlı kurumların oluşturduğu takımlar arasında oynanacak Papazlar Kupası, Cumartesi günü başlıyor.

Vatikan tarafından düzenlenen Papazlar Kupası'nda yaklaşık 50 ülkenin papaz adayları ve papazlarından oluşan oyuncular, 16 takım halinde yarışacaklar. Papazlar Kupası'nın ilk maçı, 24 Şubat Cumartesi günü Papalık Gregoryan Üniversitesi ile Mater Ecclesiae Papaz Okulu arasında oynanacak.

Papazlar Kupası'na ilişkin ayrıntılar, katolik eğilimiyle tanınan İtalya Spor Merkezi adlı dernek tarafından düzenlenen bir basın toplantısıyla duyuruldu.

Toplantıda, İtalya Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Gianni Petrucci de hazır bulundu. Petrucci, Vatikan yetkililerinin bu girişiminin, Futbol açısından olumlu bir imaj oluşturacağına inandığını söyledi.

Takımlarda, Papua Yeni Gine ve Myanmar gibi Futbol geleneğinin güçlü olmadığı ülkelerin papaz adaylarından oluşan oyuncular da yer alacak. Papazlar Kupası'nda, İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) tarafından belirlenmiş kuralların aynen geçerli olmayacağı belirtildi.

Papazlar Kupası karşılaşmalarında, takımlar her biri 30'ar dakikadan oluşan iki devreli maç yapacaklar. Papazlara göre uyarlanan yeni kurallara göre hakemin, oyun sırasında kuralları ihlal edenlere mavi kart gösterip, 5 dakikalığına oyuncuyu geçici olarak maç dışında bırakma olanağı da olacak.

Basın toplantısında, Vatikan'ın gelecekte oluşturabileceği milli takıma ilişkin yeni bir formanın tanıtımı da yapıldı. Forma, Vatikan bayrağının renklerinden ve armasından oluşuyor. Kenarları sarı şeritli olan beyaz renkli formada, "Aziz Petrus'un anahtarları" olarak bilinen arma yer alıyor.

Ancak yetkililer, Vatikan'ın profesyonel anlamda bir Milli Takım oluşturmasının, "henüz pek olgunlaşmamış bir düşünce" olduğunu da kaydettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious