Futbulcuların analarını rahat bırakın!

  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

Özhan Canaydın, gelecek sezonda taraftarlara seslenerek, "Seyircilere sesleniyorum. Lütfen annelerimizi rahat bırakın, beyaz bir futbol önümüzdeki sezon Galatasaray'a yakışır maçlar istiyorum" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın, büyük sıkıntılar çektiklerini ancak şampiyonluğa ulaştıklarını söyledi. Canaydın şöyle devam etti:

''Çok ciddi şartlarda 2002'de bilerek göreve geldik, şartlar biraz değişik çıktı, büyük sıkıntılar çektik ama onu da göğüsledik ve ciddi stabilizasyona (istikrar) gittik, İnşallah bunun meyvelerini önümüzdeki dönemde göreceğiz. Ne yaparsanız yapın, en önemlisi sportif başarı. Geldiğimiz ilk dönem deki şampiyonluğun yüzde yüz bize ait olduğunu söyleyemem çünkü son maçlara doğru göreve gelmiştik. Sonraki döneme şampiyon olarak başladık, yeni bir teknik heyet kurduk yeni bir ufka açıldık ama bazı şansızlıklar üst üste geldi."


-FENERBAHÇE YENİLGİSİNDE ŞAMPİYONLUK İÇİN ÜMİDİM KIRILDI-

Turkcell Süper Lig'inde geçen sezon Şükrü Saracoğlu Stadı'nda 4-0 yenildikleri karşılaşmanın ardından şampiyonluk ümitlerinin kırıldığını itiraf eden Canaydın, "Bu seneden çok ümitliydik, yenildiğimiz maçlarda bile çocukların yüz ifadeleri hedefe her zaman varacağımıza beni inandırmıştı. Ancak 4-0'lık Fenerbahçe maçından sonra ümidim biraz kırıldı şansımız için yüzde elli demeye başladım. İnanın müthiş bir netice elde ettik. Bu çocuklar her toplantılarında her konuşmalarında bana mutlaka şampiyonluk söz verdi.Özellikle üç kaptanıma teşekkür ediyorum. Bu şampiyonlukta kaptanlarımın, yabancı oyuncularımın, teknik heyetin büyük katkısı var. " diye konuştu.

Canaydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Taraftar ikazda bulundu, biz ise bazı şeylere direndik. Direnmek mecburiyetindeydik. Onların ikazları ve tepkilerini normal karşılıyorum. Bir tek sözüm var her zaman da onu söylüyorum, bilet alıp, para ödeyerek sahaya gelen her taraftarımızın bizi tenkit etme, gerektiği zaman protesto etme hakkı vardır. Ama hedefi şaşırtmayacak, hedefe giderken çelme takmayacak ve sonuna kadar şampiyonluğu kovalayacak."

-AZİZ YILDIRIM'IN İSTİFASI-

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın istifa etmesini ise Başkan Canaydın, şöyle yorumladı:

"Aziz Başkan'ın yerine kendimi koyuyorum, geçirdiğim 15 gün içerisinde hem kupayı hem de ligi kaybedişini düşünüyorum. Bende Türkiye'nin en büyük takımının başkanıyım o anda bizim şampiyonluğumuzu gölgede bırakmak istediğini düşünmüyorum. Ama böyle şüphe herkes tarafından yazıldı çizildi ve gündemi doldurmaktan öteye gitmedi. "

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'le Galatasaray Yöneticisi Adnan Polat'ın birlikte yemek yemelerine değinilen programda Canaydın, ''Bir hafta önce Adnan Polat'la Aziz Yıldırım aynı yerde yemek yedi neden kimse yazmadı'' dedi.

-EKONMİK SIKINTI YUMUŞAK KARNIMIZ-

Galatasaray Kulübü'nde yaşanan ekonomik sıkıntıların caimanın yumuşak karnı olduğunu kaydeden Başkan Canaydın, "1998 den beri açın arşivleri inceleyin, Galatasaray ne yaparsa yapsın hep aynı yerden vurulmuştur. Galatasaray para ödeyemiyor, Galatasaray şunu yapamıyor diye. Bizim ekonomik sıkıntı içinde olduğumuz doğrudur. Açık ve net ifade ediyoruz gizlemiyoruz, gizlemek de istemiyoruz. Herkese hesaplarımız açık. Bizim kadar 5-6 aydır para ödeyemeyen her hangi bir kulüp hiç gündeme gelmiyor. Hemen akıla Galatasaray geliyor, alışılmış bir terane bu. Bizim birlik beraberliğimizi, bir yerden tırmalamak lazım zayıf karnımız orası devamlı o işleniyor. Eğer problemi olsa, verilen sözlere ümit olmasa, Futbolcular inanmasalar yeni dönemde kendisine teklifler varken Galatasaray'la mukavele yeniler mi?" diye konuştu.

Gelecek sezona yönelik yabancı transferi konusunda programda açıklamalarda bulunan Canaydın, "İmkanlarımız dahilinde en iyi oyuncuları kadromuza dahil etmek istiyoruz. Biz hakikaten Popescu, Tafarel, Hagi ile üç süper oyuncuyu yakalamıştık. Bugün hedefi küçültmenize imkan var mı? Mondragon'u gitmişken geri aldık, Song ciddi bir transfer, Frank de Boer ve Conceicau ciddi bir transferdi ama maya tutmadı. Real Madrid'i inceleyin. Dünyanın dokuz büyük oyuncusu ile mayayı tutturamadığı anlar oldu. Ben tekstilciyim iyi mal üretirsiniz, malı çeşitleyemezseniz yeni desen yeni formda bireyler çıkarmazsanız, pazarlayamazsınız. Seyircimiz yeni isimler şöhretli isimler iyi oynayan isimler bekliyor bu gayet normal.15 Mayıstaki mali kongremizden sonra Riva yetkisi aldık. Yollarımızı açtık İnşallah ekonomik dar boğazı kısa dönem içinde geçeceğiz. İsabetli bir ön libero ve bir 11 numaraya ihtiyacımız olduğu gözüküyor, yabancı sınırında boş yerimiz bir tane olduğu için öncelik ön libero transferinde. Oyuncularımızın çoğu Dünya kupasında oynuyor, neticeleri bekleyeceğiz ve ona göre güzel bir şeyler yapmaya çalışacağız." dedi.

Galatasaray Kulübü'nde olaylı bir şekilde ayrılan Ribery'nin Fransa'nın en popüler oyuncusu olduğunu vurgulayan Başkan Canaydın, "Şuanda dosyamız FIFA'da. Dosyamızı inceleyenler CAS'dan çıkacak sonuca göre Altı ile Sekiz milyon Avro alacağımız söylediler, bizim talebimiz On milyon Avro. On beş milyon Avro da verseler ben Ribery'nin geri gelmesini ısrarla isterim çünkü çok ağırıma gitti" diye konuştu.

-"BENİM ONAYIM OLMADAN TRANSFER OLMAZ"-

Sarı-kırmızılı kulüpte yapılan tüm transferlerin kendi onayından geçtiğini kaydeden Başkan Canaydın, "Ben onaylamazsam hiçbir transfer gerçekleşmez. Transferin başında, ortasında, sonunda değil her yerinde benim kararım önemlidir" dedi.

Galatasaraylı taraftarların şampiyonluk kutlamaları sırasında hindilere forma giydirmesini tasvip etmediğini kaydeden Canaydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"4-0'lık maç sonrası nasıl tepki gösterdi isek, aynı şekilde bizim şampiyonluk kutlamalarında da taraftarımızın hindilere forma giyerek tekrarlanmasına kızdım. Kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkasına yapmamalıyız. Taraftar belki tek başına yapabilir ama o ortamda yönetim kurulu ve başkan varsa ben müsaade etmem."

-FEDERASYON BAŞKANLIĞI TEKLİF ETTİLER-

Ocak ayı içinde yapılan Futbol Federasyonu seçimlerinde kendisine başkanlık teklifi geldiğini açıklayan Canaydın, "Federasyon başkanlığı teklifi geldi. Ben hayır dedim. Kulüpler birliği bir saygınlık orda ne istiyoruz fair play, dostluk, sevgi, barış istiyoruz, o felsefeyi oturtabilir hükmedebilirsiniz. Öbür taraf yarı kamu hizmeti bu çok zor bir hizmettir. Ben sporculuk, yöneticilik, başkanlık ve kulüpler birliği başkanlığı yaptım, o hizmeti yapabilecek daha genç ve dinamik insanlara ihtiyaç var."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious