"Füze kalkanı" Polonya'yı tatmin etmedi

  • Giriş : 28.02.2008 / 22:37:00

Polonya, ABD'nin füze kalkanı projesinin bazı unsurlarına ev sahipliği karşılığındaki askeri yardımla ilgili önerisinin beklentilerini karşılamadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Savunma Bakanı Bogdan Klich, yaptığı açıklamada, bir gün önce ABD'den aldıkları önerinin, önceki önerilerden daha açık olduğunu ve bunu iyi bir gelişme olarak gördüklerini, ancak beklentilerini karşılamaktan oldukça uzak olduğunu kaydetti.

ABD'nin Polonya ordusunun modernizasyonuna yardımıyla ilgili önerisinin ayrıntısını açıklamayan Klich, beklentilerinin karşılanmaması nedeniyle Washington ile görüşmelerinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Polonya, ABD'nin füze kalkanı planı çerçevesinde 10 avcı füzeyi ülke topraklarına konuşlandırmasını kabul etmek için karşılığında Patriot 3 ya da THAAD füzeleri ve ordusunun modernizasyonuna destek istiyor.

Polonya Başbakanı Donald Tusk'un, 8-10 Mart arasında Washington'u ziyaret ederek ABD Başkanı George Bush ile görüşmesi planlanıyor.

ABD, İran gibi ülkelerden gelebilecek füze saldırılarına karşı geliştirdiğini söylediği füze kalkanı projesi kapsamında Çek Cumhuriyeti'ne de bir radar üssü kurmak istiyor.

Washington, bu sistemin Avrupalı müttefiklerini de olası füze saldırılarından koruyacağını savunuyor.

Washington'un füze kalkanı projesine baştan beri karşı çıkan Rusya, bunu kendi güvenliği için tehdit olarak görüyor.

ABD yönetiminin füze kalkanı projesine, silahlanma yarışını başlatacağı eleştirileri de getiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious