'Füze kalkanı'na karşı Rusya'dan misilleme

'Füze kalkanı'na karşı Rusya'dan misilleme.12167
  • Giriş : 25.12.2007 / 10:34:00

ABD'nın küresel konumlandırma sistemi GPS'in Rus rakibi Glonass, yeniden hayata geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov, Glonass'ın eksene yerleştirilecek 3 uydu sayesinde, Rusya topraklarının tamamında kullanılabilir hale geleceğini açıkladı.

Glonass, ABD'nin ürettiği GPS sistemine rakip olarak, Sovyetler Birliği döneminde geliştirildi. Ancak proje, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından sonra maddi nedenlerle askıya alındı.

Petrol ve doğalgaz gelirleriyle ekonomisini düzelten Rusya Federasyonu, şimdi Glonass'ı yeniden devreye sokuyor.

Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov, kabine toplantısında bir Rus füzesinin sisteme dahil olacak 3 yeni uyduyu bugün eksene yerleştireceğini açıkladı.

Böylece sistemdeki uydu sayısı 18'e çıkacak. Bu da, sistemi, Rusya topraklarının tamamında kullanılabilir hale getirmeye yetiyor.

Dünya çapında kullanım için ise 24 uydu gerekiyor. İvanov, bunun 2010'da mümkün olacağını söyledi.

"Biz de tedbir alırız"

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihail Kaminin de, "ABD, Çek Cumhuriyeti'ne radar, Polonya'ya da füze yerleştirirse, bunu Rusya'nın nükleer caydırıcılık potansiyelini zayıflatmaya yönelik hareket olarak değerlendiririz. Bizim de o zaman misilleme tedbirleri almaktan başka çaremiz kalmaz" dedi.

Rusya Stratejik Kuvvetler Komutanı General Nikolay Solvstsof da, 17 Aralık'taki açıklamasında, Avrupa'daki ABD füze kalkanının, kıtalararası stratejik Rus füzelerinin hedefi haline gelebileceği uyarısında bulunmuştu.

Rusya Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski, ABD'nin Orta Avrupa ülkelerine füze kalkanı konuşlandırması durumunda Moskova'nın da buna yeni tip füze sistemleri geliştirerek karşılık vermeyi planladığını açıklamıştı.

ABD, 2012 yılına kadar İran gibi bazı devletlerin muhtemel saldırılarına karşı Orta Avrupa'ya füze kalkanı kurmak istiyor, Rusya ise bunu kendisine yönelik tehdit olarak değerlendiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious