Füze sistemi Rusya için tehdit değil

Füze sistemi Rusya için tehdit değil.10314
  • Giriş : 02.02.2008 / 17:14:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Washington'un Doğu Avrupa ülkelerine yerleştirmeyi planladığı füze savunma sistemlerinin sınırlı bir kapasiteye sahip olduğunu, Rusya'nın binlerce nükleer savaş başlığından oluşan gücünü etkisiz hale getirmesinin müm

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ria Novosti Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Rice Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı değerlendirmede; "ABD'nin füze savunma programı stratejik savunma değil. Bu programın Rusya'nın endişe ettiği çalışmalarla bağlantısı yok. Sınırlı tehditlere karşı geliştirildi. Bahsedilen programların ne oğlu ne de torunu." dedi.

Rice, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne yerleştirecek bir kaç füze savunma sistemi ile Rusya'nın binlerce nükleer başlıktan oluşan nükleer gücü ile mücadele etmenin mümkün olmadığına değinen Rice, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı George W. Bush konuyu müzakere ettiler. Rusya'nın da karşı karşıya olduğu bir kısım tehditlerle ortak savunma programları geliştirilebilir. Ancak bunun tüm coğrafyanın güvenlik altına alınması için geliştirilecek işbirliği çerçevesinde değerlendirilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Sikorski de yaptığı açıklamada Varşova ve Washington'un ABD füzelerinin yerleştirilmesi konusunda prensipte anlaştıklarını söyledi. Polonya, ABD'den füzelerle ilgili güvenlik garantisi de talep ediyor.

ABD, Doğu Avrupa ülkeleri Çek Cumhuriyeti ve Polonya'ya yerleştirilecek sistemlerin İran gibi bir kısım ülkelerden yönelebilecek tehditlere karşı olduğunu kaydediyor. Rusya ise plana iki ülke arasında nükleer füzelerin hedeflerinin yeniden belirlenmesine yol açacak bir tehdit olarak gördüğünü ifade ederek şiddetle karşı çıkıyor.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious