Füzeler 'fransız' kaldı!

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'de üretilecek Fransız patentli tanksavar füzesi ilk denemesinde karavana attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ermeni soykırımının inkârını suç sayan yasa teklifinin kabulü sonrasında ilişkilerin gerginleştiği Fransa ile savunma alanındaki projeler de iyi gitmiyor. Türkiye'de üretilecek Fransız patentli tanksavar füzesinin karavana atmasının şoku yaşanırken, Kara Kuvvetleri Komutanlığı adına yine Fransız firmasından satın alınan füzeler de sorunlu çıktı.

19 BİN 200 FÜZE
YDK'nın 2005'teki MKE Raporu'na göre tanksavar silah sisteminin mühimmatı olan roketin üretimi 1998'de gündeme geldi. Projede 19 bin 200 adet roket üretimi öngörüldü. Morta British Aerospace Dynamics France (MBDA-F) ve alt yüklenicileriyle sözleşmeler imzalandı. Bu kapsamda alt yapı inşaatları ile harp başlığı ve roket motorları üretim hattı kuruldu. Ancak projenin çok detaylı olması ve sistem revizyonu dolayısıyla iki yıllık gecikme yaşandı. Mayıs 2004'te seri üretim aşamasına geçildi. Raporda, füze sistemindeki sorunlar ve sonrasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın yaşadığı sıkıntılar şöyle özetlendi: "Üretimi yapılarak teste tabi tutulan füzeler, atışlarda başarısız olmuş ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nca reddedilmiştir. MBDA-F firması tarafından yapılan hata analiz çalışmaları sonucundaüretimi yapılan ikinci kafile füzeler de atış testlerinde başarısız olunca, Savunma Sanayi Müsteşarlığı sözleşmeyi feshetmek için ana yükleyici firmaya tebligatta bulunmuştur. Bu gelişme üzerine Mayıs 2004'te üretimin durdurulması kararlaştırılmış ve tahkim süreci başlamıştır. Yatırım programında 2004 yılı itibarıyla 79.2 milyon YTL proje tutarı ile yer alan, 6.2 milyon YTL'si MKE tarafından karşılanan, bin dönüm arazi kamulaştırılması yanında 104 personelin yurtdışında eğitimi yaptırılarak bitirilen Elmadağ Roket Fabrikası gibi bir tesisin bir milli servetin heba olmaması için proje akıbeti belli olmalı."

3 BİN 620 ADET ALINDI
YDK Raporu'nda, Fransızlarla ortak üretimi planlanan füzelerden, Kara Kuvvetleri'nin ihtiyacı 3 bin 920 adet doğrudan alım yapıldığı hatırlatılarak, şöyle denildi: "Projenin ilk safhalarında firmadan alınan birinci ve ikinci roket kafilesinden seçilenlerin Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan atışlarında yaşanan sorunların iyileştirilmesi talep edilmiştir. Bedeli karşılığı iyileştirme işlemlerine Ocak 2006'da başlanmış olup 244 roketin işlemleri tamamlanıp, test atışları sonrasında teslimatı yapılacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious