Füzeler köye düştü: 12 ölü

Füzeler köye düştü: 12 ölü.4072
  • Giriş : 28.02.2008 / 15:45:00

Pakistan'ın Afganistan sınırındaki bir köye fırlatılan füzeler en az 12 kişinin ölümüne yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BBC'nin haberine göre, Güney Veziristan eyaletindeki Kaloşa köyünde ölenler arasında militan olduğundan şüphelenilen kişiler de bulunuyor.

Füzenin nereden geldiğiyse bilinmiyor. Ancak köylüler sınır ötesinden, NATO askerlerinin Taliban'la savaştığı bölgeden gelmiş olabileceğini söylüyor.

Görgü tanıkları gece yerel saatle 02.00 civarında atılan üç füzeden ikisinin bir eve isabet ederek burayı yerle bir ettiğini, patlamaların 10 kilometre uzaktan duyulduğunu bildiriyor. İçerdekilerden çoğunun Arap kökenli olduğunu belirtiliyor. Kaloşa yerlileri bu kişilerin iki-üç aydır o evde yaşadıklarını anlattı.

Yerel yetkililer de olayda 4 Arap, 2 Türkmen, 2 de Pakistanlı militanın öldüğünü söylediler. Pakistanlı militanlar bölgede halk arasında "Pencaplı Talibanlar" olarak biliniyor.

Yine yerel yetkililere göre saldırıda yaralanan 3 yabancı militan zanlısı da, yerel Taliban güçleri

tarafından bilinmeyen bir yere götürüldü.

GİZEMLİ FÜZELER

El Kaide liderlerinden Ebu Leyt el Libi de geçen ay Kuzey Veziristan'da benzer bir saldırıda ölmüştü. Bu saldırıyı insansız bir Amerikan uçağının düzenlediği söylenmişti.

Uzmanlar, Amerikan birliklerinin, Pakistan'da El Kaide'ye sempatiyle bakan aşiret liderlerinin güçlü olduğu sınır bölgesine geçtiğimiz yıllarda birkaç kez füzeler attığı biliniyor.

Ancak Washington ve İslamabad, Pakistan'ın egemenliğine müdahale olarak görülebilecek bu tür saldırılar konusunda genelde açıklama yapmıyor.

Pakistan'daki kamuoyu yoklamalarına göre halkın çoğu, ülkede bir aşırıcı militan sorunu olmasına rağmen ABD'yle işbirliği yapılmaması gerektiğini düşünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious