G-8 den barış gücüne yeşil ışık!

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Ortadoğu’da yaşanan son çatışmalar üzerine Lübnan’a uluslararası barış gücü gönderme hazırlığı yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üç gün süren zirvenin ardından bir açıklama yapan ev sahibi Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin, "Durum kontrolden çıkmamıştır. G-8 olarak, Lübnan’a uluslararası bir barış gücünün gönderilmesinin hazırlığını yapması için başvuruda bulunduk" diye konuştu.

Putin, ayrıca çatışmaların taraftarlarıyla görüşülmesi gerektiğini belirterek, hangi tarafa ne sorumluluğun düştüğünün belirlenmemesi durumunda gönderilecek barış gücünün başarısız olacağına dikkat çekti. İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüşmesinden sonra BM genel Sekreteri Kofi Annan da hafta sonuna kadar Güvenlik Konseyi’nin bir karar çıkartabileceğini ifade etti. Durumun kritik olduğunu belirten Annan, bölgeden bulunan BM misyonunun dönmesinden durumun istikrara kavuşturulması için paket proğramlar hazırlayacaklarını kaydetti. Halihazırda Lübnan’da 2 bin civarında BM askeri bulunuyor. İsrailli bir sözcü ise Lübnan’a uluslararası barış gücü gönderilmesi için erken olduğunu savundu. İtalya Başbakanı Romano Prodi de İsrail-Lüban çatışma bölgesine 8 bin BM askerine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Chirac kınadı

Franda Cumhurbaşkanı Jaques Chirac da İsrail’in Lübnan’a saldırısını kınadı. Putin’in yan salonunda başka bir basın toplantısı düzenleyen Chirac, ’dramatik bir durum’ şeklinde nitelendirdiği son çatışmalara son verilmesi ve barış masasına oturulması çağrısında bulundu. Chirac, İsrail’in hava saldırılarını da hak ihlali biçiminde değerlendirdi.

İran’a barışçıl müdahale

Bu arada ABD başkanı George Bush’un sert açıklamalarına rağmen G-8, İran’ın nükleer proğramıyla ilgili sorunların barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerekitiğini duyurdu. Zirveyi değerlendiren Putin, "İran için ambargodan sözetmek erken. Bundan söz etmek bile görüşmelerin ruhuna zarar verir." Putin, İran ve Kuzey Kore ilgili tartışmaların diplomatik yollarla barışçıl bir biçimde çözülmesi zaruretine bir kez daha vurguladı.

Genişletilmiş G-8 daha verimli

İlk kısmı sıcak hava ikinci kısmı da sağanak yağmur altında geçen G-8 zirvesinin başarılı bir şekilde geçtiğini söyleyen Vladimir Putin, son gününde kendilerine Çin, Hindistan, Brezilya ve Afrika liderlerinin katılmasıyla zirvenin daha da renkli ve verimli geçtiğini ifade etti. Putin’e göre global sorunları Çin ve Hindistan’ın katılımı olmadan çözmek zor.

Nezavisimaya gazetesi, İran’ın sessiz kalması ile Ortadoğu’daki son gelişmeler nedeniyle Moskova’nın beklediği atmosferden uzaklaşan irvede ciddi görüş ayrılıklarının yaşandığını yazdı. Moskovskiy Komsomolets de uluslararası diplomasinin dişleri gösterecek şekilde gülümseme taktiğiyle bezenmiş maskenin bile G-8’deki görüş ayrılıklarını örtemediğini belirtti.

Türkiye’yi de tehdit eden santrala güvenlik istendi

G-8 ülkelerinin liderleri ayrıca Ermenistan yönetiminden Metzamor nükleer enerji santralının güvenliğini arttırılması çağrısında bulundu. Söz konusu santralın güvenliği için kısa sürede bazı tedbirlerin alınmasını isteyen G-8, santralın ilerde kapatılması amacıyla derhal bir fonun kurulması gerektiğini duyurdu. Türkiye’nin doğu sınırına, Iğdır’ sadece birkaç kilometre yakınlıkta bulunan Metzamor, Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı tarafından dünyanın en güvensiz santrallerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Yeni bir Start anlaşması

Rusya ile ABD liderleri, nükleer başlıklı füze sayısının indirilmesini öngörülen (Start anlaşmaları) yeni bir anlaşma konusunda ulaşamaya vardı. Kremlin’in dış politika danışmanı Sergey Priğodka, Bush ve Putin’in G-8 zirvesi sırasında bu konuyu görüştüklerini ve füze sayılarının azaltılması hususunda anlaşma imzalanması gerektiğinde aynı fikirde olduklarını haber verdi. SSCB ile ABD zamanında başlayan bu anlaşmalardan şimdiye kadar üç tanesi imzalanmış durumda.

G-8’in bir sonraki zirvesi, Başbakan Angela Merkel’in isteği üzerine Almanya’da gerçekleşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious