G-8: Petrol üretimi artırılmalı

G-8: Petrol üretimi artırılmalı.13003
  • Giriş : 15.06.2008 / 00:59:00
  • Güncelleme : 15.06.2008 / 00:05:33

G-8: "Yüksek petrol ve gıda fiyatlarının istikrara kavuşması için petrol üretimi artırılmalı"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

G-8 ülkelerinin maliye bakanları, yüksek petrol ve gıda fiyatlarının istikrara kavuşmasına yardımcı olmak için petrol üreticisi ülkelere üretimi artırmaları çağrısında bulundu. Japonya'nın Osaka kentindeki G-8 ülkeleri maliye bakanları toplantısının ardından yapılan ortak açıklamada, ''dünya ekonomisinin, fiyatlarda son zamanlardaki artış nedeniyle enflasyonist baskılar ve belirsizlikle karşı karşıya olduğu'' belirtildi.

Açıklamada, ''Artan emtia fiyatları, özellikle petrol ve gıda, dünyada istikrarlı büyüme için ciddi sorun yaratıyor'' denildi.

ABD Hazine Bakanı Henry Paulson, toplantı bittikten sonra gazetecilere, petrol fiyatlarındaki yükselişin sebebinin spekülatörler değil, arz ve talep sorunu olduğunu söyledi.

Paulson, petrol üreticisi ülkelerin yeni petrol sahaları araştırmasına daha fazla yatırım yapması ve üretimi artırması çağrısında da bulundu.

İngiliz Maliye Bakanı Alistair Darling de, maliye bakanlarının, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Uluslararası Enerji Ajansı'ndan (IEA) artan petrol ve emtia fiyatlarının gerisindeki mali etmenleri ve bunların küresel ekonomiye etkilerini analiz etmelerini istediğini belirtti.

Darling, ''Spekülasyonun fiyatlar üzerindeki etkileri konusunda farklı görüşler var'' dedi.

Dün başlayan G-8 maliye bakanları toplantısında, mali piyasalardaki sorunlar, Afrika'da özel sektör öncülüğünde kalkınma ve küresel ısınma konuları ele alındı.

ABD, Japonya, Rusya, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Kanada'dan oluşan G-8 ülkeleri maliye bakanları toplantısında ayrıca, 7-9 Temmuz'da Japonya'nın kuzeyindeki Hokkaido adasında yapılacak G-8 ülkeleri liderleri zirvesinin hazırlıkları yapıldı.

''GÜÇLÜ DOLARI DESTEKLİYORUM''

Bu arada, ABD Hazine Bakanı Paulson, ''güçlü doları desteklediğini'' söyleyerek, doların değer kaybetmesinin küresel enerji fiyatlarının yükselmesine yardımcı olduğu iddialarını reddetti. Paulson, gazetecilere, görüştüğü G-8 maliye bakanlarından bazılarının, yüksek emtia fiyatlarının enflasyona karşı korunmak için kullanıldığını söylediklerini belirtti. ABD dolarının değer kaybetmesinin artan petrol fiyatlarının gerisindeki en önemli faktör olup olmadığı yönündeki soruya Paulson, ''Bunun dolarla ilgisi olduğuna inanmıyorum'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious