G-8 zirvesinde krizden çıkış müjdesi

G-8 zirvesinde krizden çıkış müjdesi.13607
  • Giriş : 08.07.2009 / 23:16:00

İtalya Başbakanı Berlusconi, evsahipliğini yaptığı G-8 zirvesinde, 2009'da yeni bir zirve daha yapılacağını belirtirken krizde gelinen nokta için umutlu konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtalya'nın L'Aquila kentinde düzenlenen zirvenin ilk günü, Silvio Berlusconi'nin düzenlediği basın toplantısıyla sona erdi.

Berlusconi, liderlerle küresel ekonomik krizi de ele aldıklarını belirterek, ''Buradan herkese bir güven mesajı vermek istiyoruz; krizin en kötü dönemi geride kaldı. Çalışmaları koordineli olarak sürdürmeyi kararlaştırdık'' dedi.

Berlusconi, L'Aquila'da nisan ayında depremin neden olduğu yıkım ve zararları gidermeye yönelik çalışmalar hakkında konuk liderlere bilgi verdiğini belirterek, ''Afetleri göğüslemek için ne tür sistemler olabileceğini değerlendirmek amacıyla yıl içinde bir G-8 zirvesi daha düzenleme konusunda liderlerle mutabıkız. Muhtemelen yeniden L'Aquila'da toplanacağız'' diye konuştu.

Berlusconi, ekonomik krizle ilgili olarak iyileşme sinyallerinin varlığına da işaret ederek, ''Krizle ilgili konuları ülkeler bazında da ele aldık. Tüm ülkelerde iyileşme sinyalleri olduğunu gözlemledik. Banka sistemine desteği sürdürmemizin önemli olacağına karar verdik'' dedi ve küresel ısınma konusunda Avrupa Birliği ile ABD arasında mutabakat sağlandığını da bildirdi.

Bu konuda Çin ve Hindistan ile mutabakat sağlamanın önemli olduğuna dikkati çeken Berlusconi, ''Sera gazı salımının düşürülmesi konusunda Avrupa ve ABD arasında anlaşma sağlandı. Anlaşmanın ne zaman yürürlüğe gireceğini ise tartışmayı sürdürüyoruz. Tarih olarak 2020 veya 2050 düşünülüyor'' diye konuştu.

G-8 liderleri, bu akşam çalışma yemeği sırasında ise Ortadoğu, İran ve Kuzey Kore başta olmak üzere uluslararası sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunacaklar.

İtalya Başbakanı, zirvenin ilk gününde konuk liderlere L'Aquila kentinde depremden zarar gören bölgeleri de gezdirdi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Berlusconi ile birlikte L'Aquila'nın tarihi merkezine yaptığı ziyaret sırasında yoğun güvenlik önlemleri alınması da dikkati çekti.

Obama, Duomo Alanı'nda kendilerini el sıkarak kutladığı itfaiyecilere, ''Büyük iş başarmışsınız, gerçekten büyük iş'' diyerek övgüde bulundu.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown ise G-8 zirvesinin 6 Nisan'daki depremin ardından Sardinya Adası'ndan L'Aquila'ya nakledilmiş olmasının doğru bir karar olduğunu belirterek, ''Silvio Berlusconi doğru olanı yaptı. Burada hem depremin yarattığı yıkımı, hem de yeniden imar çalışmalarını görme olanağımız oldu'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*