G. Afrika'da Türk TIR'ı kaçırıldı

G. Afrika'da Türk TIR'ı kaçırıldı.10059
  • Giriş : 13.06.2008 / 13:29:00

Güney Afrika'nın en önemli ticari limanı olan Durban’da, Türk firması ODC’ye ait çelik yüklü bir TIR silahlı kişiler tarafından kaçırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şirketin sahibi Atilla Türkkan, "Güney Afrikalı makamlarla temas halindeyiz, şöförün can güvenliğinden endişeliyiz" dedi.
Güney Afrika Cumhuriyetinin liman kenti Durban’dan, başkent Johanesburg’a gitmekte olan, Türk firması ODC’ye (Overseas Development Corporation) ait çelik yüklü bir TIR, dün kimliği bilinmeyen silahlı kişiler tarafından kaçırıldı. ODC şirketinin Hollanda’nın Amsterdam kentinde bulunan depolarından, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin liman kenti Durban’a gemiyle sevk edilen konteynırları taşıyan TIR’lardan biri, Durban limanını başkent Johannesburg’a bağlayan kara yolunda silahlı çete mensupları tarafından durdurularak, şöförüyle birlikte bilinmeyen bir yere kaçırıldı.

-TÜRKKAN: TÜRK DIŞİŞLERİ DEVREYE GİRSİN

ODC şirketinin ABD’deki ofisinde ANKA’ya açıklama yapan şirket sahibi Atilla Türkkan, şöför ve kamyonun akibeti hakkında herhangi bir bilgi alamadıklarını belirterek, "Şöförün can güvenliğinden endişeliyiz" dedi. Türkkan, "Durban’da Johannesburg’a çelik taşıyan bir TIR’ımız silahlı kişiler tarafından kaçırıldı, akibetini bilmiyoruz, Güney Afrikalı yetkililerle sürekli temas halindeyiz. Şöförün can güvenliğinden endişeliyiz" diye konuştu.

Türkkan, kaçırılan TIR’da yaklaşık 150 bin dolar değerinde, elektrik transformotörlerinde kullanılan kıymetli çelik olduğunu belirterek, "Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Durban liman bölgesi silahlı çeteler yüzünde çok tehlikeli bir hale geldi" dedi. Türkkan, "ODC, dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de yatırımları, büroları olan, çalışanlarının çoğunu Türklerin oluşturduğu ve sahibinin Türk olduğu bir şirket, biz Türk Dışişleri yetkililerinin de devreye girmesi bekliyoruz" diye konuştu. Türkkan, "40 yıldır ODC şirketi, Güney Afrika Cumhuriyetinde tüketilen Elektrik transformotör çeliğinin yüzde 60’ını karşılıyor, bölgeye yaptığımız ihraacat yıllık 15 Milyon dolar civarında ilk kez böyle bir olayla karşı karşıya kaldık" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious