G. Kore'den KKTC ile ticari işbirliği girişimi

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Güney Kore ve KKTC arasındaki iş ilişkilerini artırmak ve yeni iş olanakları yaratmak için Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın konuğu olarak KKTC'ye gelen Kore Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, çeşitli temaslarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KTTO'dan yapılan açıklamaya göre Sangjin Lee ve Hyun-Mim Kim, KTTO Yönetim Kurulu Başkanı Erdil Nami ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştüler.

Konuk heyeti KKTC'de ağırlamaktan mutlu olduğunu ifade eden Erdil Nami, Güney Kore ile ticari ilişkilerin bulunduğunu, Ada'da siyasal durumda yaşanan sorunlara karşın ticari ilişkilerin sürdüğünü, ticaret yapmanın politik tanınmışlık anlamına gelmediğini, dünyada da bunun örnekleri bulunduğunu anlattı.

Ticari konularda fırsat eşitliğine inandıklarını belirten Nami, “Hava ve deniz limanlarımız üzerindeki izolasyonların kaldırılması, deniz ve hava limanlarımızdan doğrudan ticaret ve uçuş imkanları sağlanması gerekir” dedi.

Özellikle doğrudan uçuşların turizm sektörüne ve dolayısıyla ekonomiye önemli katkı yapacağını kaydeden Nami, örnek olarak golf turizminin ülkenin turizm potansiyeline önemli katkı yapacağına inandığını söyledi.

Kıbrıs sorununun çözüm yerinin BM zemini olduğunu, Kıbrıslı Rumlar'ın bunu AB zeminine kaydırmaya çalıştığını, ancak bunun Kıbrıslı Türkler için adil olmadığını dile getiren Nami, 24 Nisan 2004'te yapılan referandumda Kıbrıslı Türkler'in, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın taraflara sunduğu çözüm planına ”evet” dediğini, Kıbrıslı Rumlar'ın ise “hayır” dediğini hatırlattı.

Nami, yeni BM Genel Sekreteri'nin Güney Kore'den olması nedeniyle, Kofi Annan'ın konseye sunduğu ve Rusya ile Fransa tarafından engellenen 28 Mayıs 2004 tarihli raporun yeniden gündeme getirilmesini ve bu iki ülkenin ikna edilmesi çalışmalarında kendilerine destek vermelerini de istedi.

LEE:“AMAÇ TİCARETİ ARTIRMAK”

Sangjin Lee de, amaçlarının Kuzey Kıbrıs ile ticareti artırmak için görüş alışverişinde bulunmak olduğunu ifade ederek, bunun için piyasa araştırması yapmak istediklerini söyledi.

Güney Kore Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, KKTC'de yatırım olanakları konusunda Devlet Planlama Örgütü'nde (DPÖ) düzenlenen brifinge de katıldı.

Gazi Mağusa'daki işadamlarıyla ikili görüşmeler yapan ve Gazi Mağusa Limanı'nda incelemelerde de bulunan konuk heyet, yarın sabah ülkelerine dönmek üzere İstanbul'a gidecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious