G.Saray'dan Vatan'a yalanlama

G.Saray'dan Vatan'a yalanlama.15504
  • Giriş : 08.05.2008 / 10:37:00
  • Güncelleme : 08.05.2008 / 10:41:46

Vatan yaptığı yalan haberle tüm G.Saraylıların tepkisini çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Galatasaray yönetimi Vatan gazetesinde yayınlanan Hakan Şükür ile ilgili olarak "Kutlu Doğum Gafına Anıtkabir Tepkisi" başlıklı haberin tamamen uydurma olduğunu açıkladı. Gazete, Galatasaraylılar Derneği'nin kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Galatasaray Spor Kulübü ile birlikte çok önceden planlamış olduğu Anıtkabir ziyaretini Hakan Şükür'ün sözlerine yönelik 'laiklik ve cumhuriyet mesajı verildi' şeklinde çarpıtarak vermişti.

'HAKAN'IN BÜYÜK GAFI'

Ünlü futbolcunun Galatasaray - Fenerbahçe derbisi öncesinde Kutlu Doğum Haftası'na atıfta bulunarak sokaktaki bayram havasının tribünlere de yansımasını dilemesini de gazete 'büyük gaf' diye nitelendirmişti.

Galatasaray Kulübü, Vatan gazetesinde 4 Mayıs 2008'günü birinci sayfada sürmanşetten "Galatasaray'dan Ata'ya 'Şükür' ziyareti" iç sayfada ise "Kutlu Doğum Gafına Anıtkabir Tepkisi" başlığıyla verilen haberin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. Kulübün resmi internet sitesinde yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

KURULUŞ ZİYARETİ

"Ata'mıza ziyaret, Galatasaraylılar Derneği'nin 100. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Galatasaray Spor Kulübü ile birlikte çok önceden 25 Nisan 2008 tarihi için planlanmış, yapılan program değişikliğinin ardından 3 Mayıs'a alınmıştır. 4 Mayıs'ta deplasmanda oynanacak olan Sivasspor maçının şampiyonluk yolunda büyük önem kazanması ve ligin son haftalarına girilmesi üzerine, Galatasaray Kulübü, görev başında olan yönetim kurulu üyelerimizi temsilen 2. Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Helvacı tarafından temsil edilmiştir."

Kulüp kapıları Vatan'a kapalı

Kulübün internet sitesinde yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Galatasaray, Mohaç'tan Çanakkale'ye şehitler vermiş bir camiadır. Laik Cumhuriyetin abide müessesesidir. Galatasaray, bütün kurum ve kuruluşlarıyla bir bütündür. Bölmeye yeltenmek kimsenin haddi değildir. Söz konusu haberin, daha önce yaptığı yalan haberlerden dolayı Galatasaray Kulübü'ne kapıları kapatılan Vatan Gazetesi'nde yer alması son derece manidardır."

Yalan haber alışkanlığı

# Yalan haber yapmayı alışkanlık haline getiren Vatan gazetesi, 18 Mart 2008'teki nüshasında "Kara Çarşaf Üniversitede" manşetiyle çıktı. Gazete, Konya Selçuk Üniversitesi'nde öğrencilerin çarşafla derslere girdiğini iddia etti. Ancak kadının öğrenci değil Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde tedavi olan bir vatandaş olduğu ortaya çıktı.

# 24 Aralık 2007'deki "İki bakana suikast son anda önlendi" başlıklı haber asılsız çıkınca gazete Basın Konseyi Yüksek Kurulu tarafından kınandı.

# Yine 14 Aralık 2007'te Kanada'da bir babanın başörtüsü takmadığı gerekçesiyle kızını öldürdüğünü iddia etti. "Düşünceye bak! Türbanı istemeyen kızını öldürdü" başlığıyla verilen haber asılsız ve cinayetin başörtüsüyle ilişkisiz olduğu anlaşıldı.

# Emine Erdoğan ile ilgili bir haberde ise Erdoğan'ın lüks bir mağazayı, rahat alışveriş yapabilmek için her ayın belli günlerinde kapattığı, mağazaya özel asansörle çıktığı ve bu esnada mağazaya kimsenin alınmadığı bilgisine yer verildi. Ancak Emine Erdoğan'ın sözü edilen mağazadan hiçbir zaman alışveriş yapmadığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious