G7'den Çin'e kur baskısı

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Sanayileşmiş 7 ülkenin oluşturduğu G-7 ülkeleri, Çin'in para birimi Yuan'ın değerini artırması döviz kurunu daha esnek bırakması gerektiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanada'dan oluşan G-7 ülkeleri maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Singapur'daki yıllık toplantısında ortak bir açıklama yapıldı. G-7, Çin'e atıfta bulunarak, ''Gelişmekte olan ekonomilerin kendi paralarının kurunu dünyadaki ekonomik dengesizliği gidermek için daha gevşek bırakması gerekir.'' dedi.

"Çin, para birimi Yuan'ın değerini daha hızlı arttırma ve kurunu serbest bırakma sorumluluğuna sahipti." denilen açıklamada, özellikle Çin gibi gelişmekte olan ve rekor düzeyde ticaret fazlası veren ülkelerin, döviz kurunu daha esnek bırakmaları çağrısı yapıldı. Döviz oranlarının temel ekonomiye yansıması gerektiği belirtilen açıklamada, döviz kurundaki aşırı uçluluk ve düzensiz hareketlerin ekonomik büyüme için sakıncalı olduğu vurgulandı.

Baita ABD olmak üzere birçok batılı ülke, Çin'in, parası Yuan'i dolar karşısında değersiz tuttuğu ve bundan dolayı rekor düzeyde ticaret açığı oluşmasından şikayet ediyor. Çin'in, parasını yüzde 3 oranında değerlendirmesi ise tatmin edici bulunmuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious