G8 liderleri üzüntülerini bildirdi

  • Giriş : 16.07.2006 / 00:00:00

Dünya çapında yoğunlaşan terör eylemlerini kınayarak başlayan ortak bildiride terör kurbanları ve terörden zarar görenler için liderler üzüntülerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toplumu parçalayıp böldükleri için terörizme ve aşırı uçlara hiç bir yerde müsaade edilmemesini isteyen G8 ülkeleri ortak metinde, "Küresel terör tehdidi, küresel mücadele gerektirir. Uluslararası ortaklarımızla işbirliği içinde, terörist faaliyetleri ve onun kötü sonuçlarını azaltma çabası içindeyiz." ifadesine yer verdiler.

Terörün yok edilmesi ve azltılması için önerilerin yer aldığı metinde maddeler halinde şu açıklamalara yer verildi:

"1- Birleşmiş Milletler terörle mücadelede merkezi rol üstlenmelidir. BM'in çabalarını destekleyici ve geliştirici katkılarda bulunmalıyız. Bu çabaları önümüzdeki yıl Almanya'da yapılacak G8 zirvesinde yeniden ele almalıyız.

2- Terörle mücadeleyi aynı zamanda kritik enerji altyapılarına yapılabilecek muhtemel saldırılar açısından da önemsiyoruz.

3- Küreselleşen dünyada özel birliklerimizin de iş birliği içerisinde terörle mücadelede yer almasını istiyoruz. Hükümetler ve iş dünyasının terörle mücadelede iş birliği oluşturacakları geniş katılımlı, Kasım 2006'da Moskova'da bir zirve yapılmasını öneriyoruz. Diğer ülkelerin ve iş dünyasının konu ile ilgili katkılarını bekliyoruz.

4- Terörle mücadelede küresel işbirliği için;

- terörle mücadelenin uluslararası resmi yapısının geliştirilmesi,

- ulusal parlamentoların terörle mücadele konusunda, uluslararası yasalara göre yeniden yapılanması,

- teröristlerin silah ve donanımları elde ettikleri yolların kesilmesi,

- terörü besleyen finansal kaynakların kesilmesi,

- terörü teşvik eden yayınların, propagandaların yasaklanması, intihar bombacılarının görüntülerinin yayınlanması dahil bu konuda sınırlamalar getirilmesi,

- havayolu, tren yolu, karayolu ve deniz yolu ulaşımının güvenliğinde maksimum işbirliğinin sağlanması."

Teörün yok edilmesi için yapılacak çabaların; barışın ve özgürlüğün geliştirilmesi için olduğu ifade edilen ortak deklarasyonda, "Çabalarımız temel hak ve özgürlüklerin korunması içindir. Terörizmin başarılı olamayacağına ve ideallerimiz olan barış, özgürlükler, demokrasi ve hukukun üstünlüğünün her zaman üstün geleceğine inanıyoruz." denildi.

Bugünkü oturumları tamamlayan liderler yarın da çalışma toplantılarına devam edecekler. Öğleden sonra düzenlenecek ortak basın toplantısının ardından zirve sona erecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious