Gabar Dağı abluka altına alındı!

Gabar Dağı abluka altına alındı!.15086
  • Giriş : 10.10.2007 / 05:03:00
  • Güncelleme : 10.10.2007 / 05:31:22

Güneydoğu'da PKK'nın bitirilmesi amacıyla başlatılan operasyon sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Operasyon, 13 askerin şehit edildiği Küpeli Dağı'nın yanı sıra Siirt, Şırnak ve Hakkari bölgelerinde yer alan ve Gabar, Cudi, Namaz, Kato dağları ile Irak sınır kesiminde yoğunlaştırıldı. Kobra ve Skorsky helikopterleriyle de havadan destek sağlanan operasyonda, teröristlerin geçiş noktalarının engellendiği ve yaşam malzemelerinin bulunduğu sığınaklarının ortaya çıkarılarak imha edildiği bildirildi. Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı ile Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nın sevk ve idare ettiği operasyonlarda, zaman zaman teröristlerle sıcak temas sağlanıyor. Bolu Dağ Komando birliklerinin katıldığı operasyonlara bazı bölgelerde geçici köy korucularının da destek verdiği belirtildi. Yetkililer, teröristlerin özellikle yüksek tepeleri geçiş noktası olarak kullandıklarını, bu geçiş noktalarının hava desteğiyle imha edildiğini söylediler.

Bu arada, Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Van'ın Çatak ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik güçlerince yapılan arazi araması esnasında, bir grup terör örgütü mensubu ile karşılaşıldığı bildirildi. Açıklamada, sağlanan temasta güvenlik güçlerinin 'teslim ol' çağrısına, teröristler tarafından ateşle karşılık verilmesi üzerine çatışma çıktığı belirtildi. Olayda herhangi bir zayiat meydana gelmezken teröristler olay yerinden kaçtı. Çatışma sonrası bölgede yapılan aramada ise teröristlerin bıraktığı bir adet el telsizi, bir adet gece görüş gözlüğü, bir adet el bombası, 50 gram C-4 patlayıcı madde, 300 adet Kalaşnikof piyade tüfeği mermisi ile muhtelif yaşam malzemesi bulundu.

Adana'da 4 PKK'lı yakalandı

Adana'da terör örgütü üyesi oldukları belirtilen 4 kişinin yakalandığı bildirildi. Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kent merkezinde, terör örgütü üyesi oldukları belirlenen 4 kişiyi yakaladı. Gözaltına alınanların bir süre önce Denizli Mahallesi'nde örgüt adına eylem yaptıkları, 4 araca yanıcı maddelerle zarar verdikleri belirtildi. Zanlıların, sorgularının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.

Öte yandan, Iğdır'da 17 Eylül'de terör örgütü PKK üyeleri ile güvenlik güçleri arasında Adetli kırsalında çıkan çatışmada öldürülen teröristin 'Eşref' kod adlı Ahmet Yiğit olduğu bildirildi. Yiğit'in cesedinin, yapılan otopsinin ardından Ağrı'nın Patnos ilçesinde yaşayan ailesine teslim edildiği kaydedildi.

Emrullah Bayrak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious