Gabar Dağı köylerine bir de 'eğitim' gözüyle bakın!

  • Giriş : 21.11.2007 / 17:26:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:25:10

İşte Gabar Dağı yamaçlarındaki köy ve beldelerideki eğitim yatırımlarının görüntüleri.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Samanyolu Haber, adı sık sık terör saldırıları ve operasyonlarla anılan Gabar Dağı yamaçlarındaki köy ve beldeleri dolaştı, eğitim yatırımlarını inceledi.

Terörün kökünün kazınması için herkesin üzerinde fikir birliği ettiği eğitim konusunda atılan adımlar, bölgenin de Türkiye'nin de yüzünü güldürecek nitelikte. Bakın devlet nerelere nasıl yatırımlar yapıyor ve okullarda görev yapan bayan öğretmenler neler anlatıyor?

Samanyolu Haber ekibi Gabar Dağı eteklerindeki 5 köyü ve 1 beldeyi adeta karış karış gezdi. Eğitim yatırımlarını yerinde gördü. Manzara bir kaç yıl öncesiyle kıyaslanamayacak kadar şaşırtıcıydı. Örnek vermek gerekirse Fındık Beldesinde eğitim artık bilgisayarlı sistemle veriliyor. Hani o “Akıllı Sınıf” sistemi denilen yöntemle…

Güneydoğu'da bir eğitim seferberliği yaşanıyor. Artık devlet de bölge insanı da eğitimden taviz vermiyor. Dağın yamacına kurulu 4 bin nüfuslu Güçlükonak İlçesinde, yatılı ilköğretim bölge okulunun kapalı spor salonu hatta cep sineması bile var.

Artık ilköğretimin zor verildiği günler çoktan geride kalmış. Şimdi sadece ilköğretim değil, kapsamlı anaokulları var. Bu eğitim seferberliğinin neferleri öğretmenler de durumlarından son derece memnunlar.

BETÜL KOCABACAK / İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ
Benim buraya tayin olacak arkadaşlara bir tavsiyem var. Geleyim mi gelmeyeyim mi diye düşünüyordum. Hatta son anda karar verdim. Buraya gelince düşüncelerimde yanıldığımı anladım. Eğer buraya atanırlarsa tedirgin olmadan gelebilirler.

FATMA GENÇ / SINIF ÖĞRETMENİ
Yaşanılan bir takım olumsuzlukları falan duymuştum ama eğitim ya da okul anlamında şartlar iyi yani gerekli bütün şartlara sahip öğrenciler şu anda.

BEGÜM KALAYCI / BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ
Şimdi burada terör olaylarından dolayı bir korku vardı açıkçası. Rahat olamayacağımız işte sürekli tedirgin olarak zamanımızı geçireceğimizi düşünüyordum. Ama öyle olaylar olmadığını gördüm bizimle ilgisi yok olayın. Çoğu arkadaşım buralara gelmek istemiyor. Gelmek istemediği için puanları yanıyor. Bence yazık oluyor gelmeliler. Buralarda korkulacak bir şey yok.

Zor günler bitiyor. Güneş artık bulutun arkasından Gabar Dağı’na, bölgeye ve dolayısıyla Türkiye'ye gülümsemeye hazırlanıyor. Çocuklar artık mutlu ve huzurlu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious