Gabar dağında hava destekli operasyon başlatıldı

Gabar dağında hava destekli operasyon başlatıldı.15107
  • Giriş : 03.01.2008 / 15:15:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 04:09:56

300 metrelik vadilerin bulunduğu bin 800 rakımlı Gabar Dağı’nda hava destekli operasyon başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Coğrafi oluşum nedeniyle güneşin doğuşundan batışına kadar hep parlak kalan Gabar Dağı’nın ayna gibi yansıyan arazi yapısındaki operasyonlar, Bolu Dağ Komando timleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Şırnak sınırlarındaki Gabar Dağı’nın, tabiatın etkisiyle yosunlaşmayan, kirlenmeyen ve her zaman parlak kalan kayaları güneşin yansımasıyla ayna gibi parlıyor. Kaya ve taş parçalarının ışıl ışıl parlamasını yöre halkı ‘Gabar’ın Aynaları’ olarak adlandırılıyor. Ancak bu parlaklık operasyona çıkan askerlerin gözünü alıyor. Bunu fırsat bilen teröristler ise 300 metrelik vadilerin, 50 metrelik çukurların, yüzlerce mağaranın bulunduğu, girintisi çıkıntısı çok olan Gabar Dağı’nı, iklimi de yumuşak olduğu için yaz-kış barınma ve saklanma alanı olarak kullanıyor. Mehmetçik, daha önce onlarca çatışmanın meydana geldiği bu bölgede peşine düştüğü teröristlerin hangi kayanın ardına gittiğini, ayna gibi yansıyan parlaklıktan dolayı farkedemiyordu. İşte böyle bir coğrafi özelliği sahip Gabar Dağı’nda Bolu Dağ Komando Tugayı’nın ‘Cesur yürekler’ olarak adlandırılan timlerinin katılımıyla operasyon başlatıldı. Gabar’ın aynalı taşlarının bir başka parladığı Seslice Verici İstasyonu’nun yakınındaki vadiye kadar genişleyen operasyonlar hava destekli sürdürülüyor.

Mehmetçiğin şafak vakti bölgeye intikal etmeden önce yol güzergahında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Karayolu ve patika yollarda dedektörlerle mayın arama taraması yapıldı. Köprülerin altları, sazlıklar, hatta yolun yamaçları didik didik arandı. Çevre adım adım izlendi. Ön çalışmaların tamamlanmasından sonra da Mehmetçik Gabar Dağı’na doğru yola çıkıp teröristlerin izini sürmeye başladı.

DİYARBAKIR’DA UÇAK HAREKETLİLİĞİ
Diyarbakır 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üssü’nde de bugün savaş uçağı hareketliliği yaşandı. Öğle saatlerinde üsten ard arda havalanan F-16 savaş uçakları Türkiye-Irak sınırında keşif uçuşları gerçekleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious