Gabar Dağı'nda tank tatbikatı

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Şırnak'ın Cizre İlçesi'ndeki tanklar Gabar Dağı’nın eteklerinde tatbikat yaptıktan sonra ilçe merkezinden geçerek birliklerine döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cudi, Gabar, Küpeli Dağları ile Bestler ve Dereler Mevkii'nde konuşlanan askeri birlikler, Irak sınırında önlemlerini artırdıktan sonra dağlarda gizlenen teröristlere karşı nokta operasyonlar başlattı. Son 1 hafta içinde askeri hareketliliğin görüldüğü bölgeye yeni birlik sevkıyatı yapılırken, sınıra yakın bölgede kazılan mevkilere yerleşen askerler aralıksız gözetleme yapıyor. PKK'lı teröristlerin sınırdan sızmaların önlemek için Görümlü, Çalışkan ile Kasrık Köyü yakınlarındaki geçiş noktaları da tutuldu. Cudi ve Gabar'da kış şartlarında gizlenen teröristlerin hareketlerini kısıtlamak isteyen güvenlik güçleri bu bölgelerde de sıkı önlem aldı. Özellikle terör örgütü yandaşlarının dağlarda bulunan teröristlere başta silah, mühimmat ve gıda geçişini önlemek için tüm geçiş güzergahlarına kontrol noktaları kuruldu.

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde bulunan tank taburundan bugün saat 06.30 sıralarında çıkan yaklaşık 60 tank ilçe merkezinden konvoy halinde geçerek Gabar Dağı eteklerine konuşlandı. Tanklar burada tatbikat yaparken, atış yapılmadı. Yaklaşık 5 saat süren tatbikat ardından tanklar yine konvoy halinde ilçe merkezinden birliklerine döndü. Tankların dışında askeri personel taşıyıcıların da bulunduğu konvoyun geçişi sırasında karayolu yaklaşık 1 saat trafiğe kapatıldı.

İran'dan Kuzey Irak'a operasyon tehdidi

Öte yandan, İran Devrim Muhafızları Komutanı General Yahya Rahim Safavi, Irak hükümeti kuzey Irak’ta üslenen terör örgütü PKK’nın İran’daki uzantısı Pejak militanlarını ülkeden atmazsa sınır ötesi operasyon düzenleme tehdidinde bulundu.

İran’ın Mehr ve İRNA ajanslarının haberine göre, General Safavi, "Eğer Irak hükümeti sınır bölgesindeki, yabancılara bağlı silahlı İranlı militanları ülkeden atmazsa Devrim Muhafızları bunları sınır ötesinden yakalama hakkını saklı tutmaktadır" dedi.
"ABD ve siyonistler, İran’da güvensizlik yaratılması amacıyla bu devrim karşıtı gruplar için televizyon kanalları kurmak, silah ve mühimmat sağlamak için milyonlarca dolar harcıyorlar" diyen General Safavi, sınır bölgesindeki Kürt ve Azerileri, "bu İslam karşıtı isyancıların ortadan kaldırılması için güvenlik güçleriyle işbirliği yapmaya" çağırdı.

General Yahya Rahim Safavi, 30’dan fazla Pejak militanının öldürüldüğünü belirterek, devrim karşıtı grupların mensuplarının şu anda Irak sınırına yakın bölgede kuşatıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious