Gaffar Okkan'a karanfilli anma

  • Giriş : 24.01.2007 / 00:00:00

TERÖR örgütü Hizbullah tetikçilerinin düzenlediği suikast sonucu 5 korumasıyla birlikte şehit edilen Diyarbakır eski Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, katledilişinin 6'ncı yıldönümünde Diyarbakır'da anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okan ve 5 polis memurunun şehit edildiği yere karanfiller bırakılırken, anma töreninde konuşan Diyarbakır Valisi Efkan Ala, "Bu millet hayatta iken kendilerini sevenleri öldükleri zaman toprağa değil, yüreklerine gömüyor. Bütün sorunları vatandaşlarla beraber çözdüğü için yürüklerde yer edinmiştir. Diyarbakır halkının yüreği ile iletişim kurmayı başarmıştır. Ondan çok alacağımız dersler vardır" dedi.

Diyarbakır'da 24 Ocak 2001 akşamı makamından çıktıktan sonra Şehitlik Semti, Sezai Karakoç Bulvarı üzerinde uğradığı silahlı saldırı sonucu koruma polisleri Mehmet Kamalı, Mehmet Sepetçi, Selahattin Baysoy, Atilla Durmuş ve Sabri Kün ile birlikte şehit edilen Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikastının 6'ncı yıldönümünde vurulduğu yerde karanfillerle anıldı. Şehit Aileleri Derneği üyeleri ve vatandaşlar, Okkan'ın vurulduğu yere karanfiller bırakarak kısa bir açıklama yaptı. Daha sonra üzerinde Gaffar Okkan'ın fotoğrafı ve Diyarbakır surları bulunan afişler dağıtıldı.

Şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve 5 polis memuru için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde de tören düzenlendi. Diyarbakır Valisi Efkan Ala, Okkan'ın kendilerine somut bir şeyi gösterdiğini belirterek, "Bu millet hayatta iken kendilerini sevenleri öldükleri zaman toprağa değil, yüreklerine gömüyor. Bütün sorunları vatandaşlarla beraber çözdüğü için yürüklerde yer edinmiştir. Bir ekol ve anlayıştır Gaffar Okkan. Diyarbakır halkının yüreği ile iletişim kurmayı başarmıştır. Ondan çok alacağımız dersler vardır" dedi. Vali Ala, varlığı herkesin paylaşabileceğini ama yokluğu kimsenin paylaşamayacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Gaffar Okkan vatandaşlarla yokluğu paylaştığı için onların yürüklerinde yer almıştır. Yokluğu paylaştığı için vatandaşlar meftun olmuştur. Günümüzde insanlar arkadaşlarını dostlarını bir gün önce ayrıldıklarında unutuyorlar ama o bu kadar zaman geçmesine rağmen unutulmamıştır ve ebediyen unutulmayacaktır. Unutulmazlar arasına girmiştir. O bir ders, o bir vizyon ve o bir yürektir. Diyarbakır halkının bu kadir şinaslığı bundandır. Kendisi bize büyük bir sorumluluk yüklemiştir."

Vali yardımcıları, emniyet müdür yardımcıları, polis ve şehit aileleri derneği üyelerinin katıldığı törende bazı şehit yakınlarının gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi. Törende daha sonra Gaffar Okkan'ın görüntüleri ve konuşmalarının yer aldığı sinevizyon görüntüleri yayımlandı. Gaffar Okkan ve şehit polisler için Ulu Camii'nde mevlit okutuldu.

DİYARBAKIRSPOR DA UNUTMADI

Şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'ın büyük emek verdiği ve Süper Lig'e çıkmasında büyük payı olduğu Diyarbakırspor da unutmadı. Diyarbakırspor Taraftarlar Derneği, internet sitesinin giriş sayfasını karartarak Gaffar Okan'ın resmini koyup "Ali Gaffar Okkan'a yapılan hain saldırının acısını halen yaşıyoruz. Seni unutmadık, unutmayacağız" diye yazıldı. Ancak sitenin giriş sayfasında Futbol Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy'a da destek verilip, "Delegelere aldanma, Diyarbakır halkı yanında. Hep seni sadece seni destekliyoruz" denilerek Ulusoy'un fotoğrafı konuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious