GAGİAD'ın krizden çıkış formülü

GAGİAD'ın krizden çıkış formülü.15546
  • Giriş : 09.07.2009 / 16:23:00

Erturhan, ''Krizin barometresi makine sesidir. Ülkemizde üretim düşmüştür. Üretimin düşmesinin temel sebebi ülkemizde yeterli sermaye birikiminin olmamasıdır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Erturhan, teşvik tedbirlerinin kısa vadede kurulu kapasiteleri üretime yönlendirecek ve motive edecek hale getirilmesi gerektiğini belirterek, ''Krizden çıkış üretimle olacaktır. Üretim yapıldıkça insanlarımız çalışacak, kazanacak ve harcayacaktır'' dedi.

Yaşar Erturhan, yaptığı yazılı açıklamada, 2009 yılının ilk üç ayında gelişmekte olan diğer ülkelere göre yüzde 13,8 gibi yüksek bir oranda ekonomik daralma yaşanmasının, Türkiye ekonomisinin yapısal sorunlarını ortaya koyduğunu belirtti.

Bankacılık kesiminin 2001 yılında yaşanan Cumhuriyet tarihinin en büyük krizinden sonra sağlam temellere oturtulmasına ve bu krizin bir finansal kriz olmasına rağmen üretimin çarklarının diğer gelişmekte olan ülkelere nazaran göreceli olarak düştüğünü ifade eden Yaşar Erturhan, bunun, Türkiye ekonomisinin yapısal sorunlarının bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Yaşar Erturhan, şöyle dedi:

''Krizin barometresi makine sesidir. Ülkemizde üretim düşmüştür. Üretimin düşmesinin temel sebebi ülkemizde yeterli sermaye birikiminin olmamasıdır. Türk özel sektörü ve girişimcisi, kıt kaynakları ile ülkenin üretimini ve ihracatını bugün bulunduğu noktalara getirdi. Uluslar arası pazarlarda daralan pasta ve artan rekabet koşulları, üretim üzerinden alınan vergiler ve yasal mali yükümlülükler, yüksek elektrik, enerji, işçilik maliyetleri, finans maliyetlerinin de yükselmesi ve daralmasıyla KOBİ'ler geçtiğimiz dönemler yaşadığımız krizlerden daha sıkıntılı bir süreci yaşamaktadır.''

Ülkenin kalkınmasının üretimle olacağını vurgulayan Yaşar Erturhan, ''Reel üretim olmadan ülke kalkınması ve insanlarımıza istihdam sağlanması mümkün değil. Bu yüzden teşvik tedbirleri kısa vadede bölge, sektör, küçük, büyük ayrımı yapılmadan kurulu kapasitelerimizi üretime yönlendirecek, motive edecek hale getirilmelidir. Krizden çıkış üretimle olacaktır. Üretim yapıldıkça insanlarımız çalışacak, istihdam olacak, kazanacak ve harcayacaktır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*