Galatasaray, büyük takım korkusunu rakibine hissettirdi!

Galatasaray, büyük takım korkusunu rakibine hissettirdi!.10633
  • Giriş : 13.08.2007 / 13:03:00

Galatasaray önce gol yememeyi değil, atmayı düşündü ve büyük takım korkusunu rakibine hissettirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

12. adamsız...

Galatasaray önce gol yememeyi değil, atmayı düşündü ve büyük takım korkusunu rakibine hissettirdi. Lincoln çok büyük bir kazanç

Galatasaray tartışmasız ligin en iyi başlangıcını Futbol oynamak isteyerek yaptı. İlerleyen haftalarda sarı-kırmızılı takımın oyun temposu daha da artacak. Çünkü elinde tempo futbolunu yaratacak oyuncular var. Ama yanında bir de soru işareti var. Kulübe desteği sezon boyunca Galatasaray'a yetecek mi? Galatasaray önce gol yememeyi değil, gol atmayı düşündüğü için rakibine büyük takım korkusunu yaşatıyor. Bütün bunları da çok iyi gününde olmayan hücumcularıyla yapıyor.
İki gol atmasına rağmen Hakan Şükür ve Ümit Karan önemli darbeler yaratamadı. Ama iki golle sezonu açan Hakan'ın moral kazanması Galatasaray için önemli bir avantaj.
Sarı - kırmızılı takımın en önemli avantajlarından biri de hem son derece tecrübeli hem de son derece genç futbolculara sahip olması. Bu armoni önümüzdeki haftalarda daha iyi bir çizgiye gelme şansına sahip. Galatasaray'ın defansı için fazla bir şey söyleyemeyiz çünkü Çaykur Rize rakibini hiç zorlayamadı. Bu maçta Galatasaray'ın defans zaafları pek fazla ortaya çıkmadı, ama Song, Servet, Linderoth pozisyonu güçlü takımlar karşısında zor anlar yaşayabilir. Bu nedenle Galatasaray'ın defansını ilerleyen haftalarda mutlaka daha yakına ve dar alana çevirme mecburiyeti var.

Gençler başarılıydı
Lincoln, Galatasaray ve özellikle Türk futbolseverler için çok önemli bir kazanç. Keza Linderoth'un da Ayhan'la birlikte orta sahadaki çalışkan oyunu özellikle Hakan ve Ümit'in daha da önemlisi defansın işini kolaylaştırdı. Daha önce yazdığımız gibi bu haftalar yanıltıcı haftalardır, ama Galatasaray bu ilk maçta iyi bir görüntü verdi. Takıma yeni katılan altı oyuncuyla oyuna başlamak kolay değil. Ama çoğu genç olan bu oyuncular hiç de sırıtmadılar, ilk haftadan güven veren bir Futbol ortaya koydular.
Kısacası Galatasaray kadrosunda çok önemli ceza ve sakatlık sorunları yaşamazsa başarıya ulaşacak yapıya sahip. Oyun anlayışı diğer büyüklerden daha pozitif. Fenerbahçe ve Beşiktaş, defansif aksiyonları daha güçlü oyuncuları orta sahada tercih ediyor. Fakat büyük takımlar defansif anlamda katkı sağlayacak oyuncuları ağırlıklı olarak seçmezler. Ligdeki her takıma karşı bu anlayışla mücadele edersen, büyük takımların oynaması gereken futbolu oynamak mümkün olmaz. Bunu daha önce de söylemiştik, korkuyla korkusuzlar arasındaki farkı ilerleyen haftalarda daha iyi göreceğiz.
Sonuçta Galatasaray mutluluğu taraftarıyla paylaşmadan ilk haftayı geçti. Burada bir hatırlatma da taraftara yapalım. Sakın ola ki, takım biz olmadan daha iyi oynuyor diye aynı olayları yeniden yapmasınlar! Galatasaray hem ilk haftanın en iyisi hem de lideri olarak sezona başladı. Ama yine kimse unutmasın lig altıncı haftadan sonra başlayacak.
Bu arada Rize'nin ilk yarıda geliştirdiği bir atakta Galatasaraylı futbolcunun kontrolsüz hareketini hakem Kuddusi Müftüoğlu iyi takip etme şansına sahip olmadı. Ama genellikle iyi bir maç yönetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious