Galatasaray avantaj elde etti: 0 - 0

Galatasaray avantaj elde etti: 0 - 0.9440
  • Giriş : 19.02.2009 / 00:04:00
  • Güncelleme : 19.02.2009 / 00:04:05

Galatasaray, bu akşam UEFA 3.Tur karşılaşmasında Fransa'nın Bordeaux takımı ile karşılaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

UEFA Kupası 3.tur ilk maçında temsilcimiz Galatasaray Fransa'da Stade Chaban-Delmas'da Bordeaux'a konuk oldu. Galatasaray 90 dakika iyi mücadele ettiği maçta sahadan 0-0'lık skorla ayrılarak Ali Sami Yen'de oynanacak rövanş mücadelesi öncesi bir derece de olsa avantaj elde etti.

Bordeaux maçın büyük bir bölümünde temsilcimiz karşısında meşin yuvarlağa hakim olan takım olarak gözükse de Galatasaray'ın sahadaki mücadelesi, 3'lü savunmaya rağmen zaman zaman kendi yarı alanında gösterdiği çalışkanlık ve Bordeaux karşısında ani atakları düşünmesi Fransız ekibini oldukça zorladı.

Son 15 dakika ise Bordeaux'un atakları ve Galatasaray için maçın bitmesi için beklemesi şeklinde geçti. Bu arada maçın İsviçreli hakemi Claduio Circhetta'nın maç boyunca takdir haklarını ve yardımcı hakemlerin yanlış bayrakları da maçta önplandaydı.

Maç öncesi Michael Skibbe'nin tercihleri maça damga vururken, maçın özeti Avrupa tecrübesini Bordeaux'tan daha iyi sahaya yansıtan temsilcimizin çok iyi bir Futbol oynamamasına rağmen aldığı beraberlikti.

Turun ikinci maçı 26 Şubat'ta Ali Sami Yen'de oynanacak.

SKİBBE'DEN BAMBAŞKA BİR 11 VE TAKTİK

Galatasaray'ın Alman çalıştırıcısı Michael Skibbe Bordeaux maçına çok ilginç bir kadro çıkardı. Sabri Sarıoğlu'nu yedek kulübesine çeken Skibbe, 3'lü savunmaya döndü.

Uzun süren sakatlığının ardından Harry Kewell 11'e dönerken sarı-kırmızılı ekip Cassio Lincoln, Arda Turan, Milan Baros, Harry Kewell dörtlüsüne kavuştu.

Skibbe'nin böylesine kritik bir maçta cesur davranışı ve açık Futbol oynayabilecek bir kadro sahaya sürmesi maç öncesi çok tartışıldı. Bordeaux'da ise teknik adam Laurent Blanc ideal 11'ini sahaya sürdü. Chalme cezalıydı. Bellion geri döndü, yedek kulübesinde maça başladı.

BASKI İLE BAŞLADILAR

Maç başladığında ise temsilcimiz Galatasaray'ın defansif, haddini bilen ve dengeli futbolu sahadaydı. Sarı-kırmızılı ekip her ne kadar 3'lü savunma yapsa da orta sahanın gerisinde kalabalık bir blog oluşturup Bordeaux'un kendi yarı alanında rahat davranmasını engellemek istedi.

CHAMAK'IN KAFASI DİREKTEN DÖNDÜ

Maçın başında biraz bocalayan Galatasaray 7. dakikada ise direkten döndü. Sol kanattan iyi gelen Bordeaux'ta Wengel ortaladı. Chamak'ın kafa vuruşu direkten döndü.Fransız ekibinin baskı kurmaya başladığı bu dakikalarda direkten dönen bu top bir anlamda belki de maçın kaderini etkileyecekti.

AH KEWELL, VAH KEWELL

Üçlü savunmada Emre Aşık, Servet Çetin ve Fernando Meira zaman zaman kanatlara dağılarak zor anlar yaşarken 16. dakikada sol kanattan Ayhan ceza sahasına ortaladı. Yaklaşık 2 metre uzaklıktan Harry Kewell topu Rame'ye nişanladı. İnanılmaz bir gol pozisyonundan Kewell yararlanamazken, o pozisyon bütün Türkiye'yi ayağa kaldırıyordu.

GALATASARAY SABIRLI, BORDEAUX PANİĞE DOĞRU

Devrenin sonuna doğru oyunda dengeyi kuran, en azından rakibinden net bir baskı yemeyen Galatasaray ilk yarıda soyunma odasına istediği skorla, 0-0 eşitlik ile gitti. Cassio Lincoln, Milan Baros, Harry Kewell, Arda Turan dörtlüsü ise sarı-kırmızılı ekipte avını bekleyen bir Aslan gibiydi, çok nadir oyuna girebildiler.

İlk yarıda Galatasaray zaman zaman rakip kalede ani ataklar yapan, daha çok orta sahada yoğunlaşmaya çalışan ve sabırlı olmak zorunda olan takım görüntüsündeydi. Bordeaux ise Galatasarasy karşısında oyunu iyi kontrol etse de ileri uçta son paslarda başarısız kaldı ve birkaç önemli gol pozisyonundan başka tehlike yaratamadı.

SKİBBE'DEN BİR DARBE DAHA; BAROS YOK, NONDA OYUNDA

İkinci yarının başında, Alman çalıştırıcı Michael Skibbe maç öncesi yaptığı taktik tercihlere bir yenisini daha ekledi. Galatasaray'da ilk yarıda rakip defansı yırtmaya çalışan Milan Baros yerini Shabani Nonda'ya bıraktı.

Rakip yarı alanda daha az topla oynayan ve hıza ihtiyacı olan Galatasaray için Skibbe'nin yaptığı bu tercih ise tartışmalara yol açtı. Bir gerçek vardı ki Michael Skibbe günler öncesinden kafasında oynamaya başladığı maça yine kafasında devam ediyordu.

Maçta ikinci yarının ilk 15 dakikalık diliminde ise temsilcimiz Galatasaray Bordeaux'a oyunun kontrolünü verse de kondisyon açıdan diri durarak rkaibin ceza sahasına girmesine engel olan takım görüntüsündeydi.

Baros'un çıkması da Galatasaray'ın oyunu tamamen Bordeaux'a teslim etmesinde önemli rol oynadı. Galatasaray zaman zaman ikinci yarıda Bordeaux kalesine yüklenmek istese de defansta verdiği ani boşluklar sarı-kırmızılı ekibi yine dengeli ve sakin oynamaya zorunlu kılıyordu.

GALATASARAY'A DOPİNG; SABRİ

Galatasaray'da ikinci oyuncu değişikliği ise 65. dakikada gerçekleşti. Uzun süren sakatlığığının ardından sahalara geri dönen Harry Kewell 65. dakikada yerini Sabri Sarıoğlu'na bıraktı. Michael Skibbe maçın son bölümlerinde takımının oluşabilecek net bir Bordeaux baskısı karşısında daha dik durabilmesi için uğraş veriyordu.

Öte yandan maçın son bölümlerine doğru Fransız ekibinde sertleşen Futbol da dikkatlerden kaçmadı. Sabri girişiyle birlikte sağ kanattan seri ataklarda takımına yardımcı olurken, Bordeaux'taki panik durumu süre ilerledikçe daha da artıyordu. Son dakikalara doğru Galatasaray'ın en az bir gol için yaptığı baskı, Lincoln'ün diriliği de temsilcimizi oyuna daha sıkı sarılması için yardımcı oluyordu.

WENDEL ALKIŞLADI! AMA ATILMADI!

Temponun bir türlü tam olarak artmadığı ikinci yarıda ilginç bir pozisyon ise 73. dakikada yaşandı. Bordeaux'ta Wendel ceza sahası içinde kendini yere attı. Hakem Cladio Circhetta pozisyonda Wendel'i kendisini aldattığı gerekçesiyle sarı kart ile cezalandırdı. Devamında Wendel hakemin bu kararını alkış ile protesto etti. Hakem Circhetta ise bu hareketten sonra Wendel'e UEFA'nın talimatlarında yer almasına rağmen ikinci sarı kartı çıkaramadı.

Maçın son 15 dakikalık bölümünde kontrol tamamen Bordeaux'un eline geçse de, Galatasaray kendi yarı alanında boğulma noktasına gelse de rakibin son paslarda yaptığı hatalar ve sarı-kırmızılı ekipte kademede yardımlaşma önplandaydı.

Galatasaray Bordeaux deplasmanında gol bulamasa da, kalesinde gol görmeyerek tur için avantaj elde etti ve sahadan 0-0'lık skorla ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*