Galatasaray Kulübü, Hürriyet Gazetesi'ne dava açtı

Galatasaray Kulübü, Hürriyet Gazetesi'ne dava açtı.11417
  • Giriş : 06.09.2007 / 15:16:00

Galatasaray, Doğan Yayın Grubu'na bağlı 'www.hürriyet.com.tr'yi gerçek dışı haberleri nedeniyle dava etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Galatasaray Spor Kulübü'nün resmi internet sitesi 'www.galatasaray.org'da 'zorunlu Açıklama: Hurriyet.com.tr'nin Yayını Hakkında' başlıklı verilen yazıda, "Dün ve Bugün Hürriyet Gazetesi'nin internet sitesi www.hürriyet.com.tr'de gazetecilik adına yüz kızartıcı bir yayın yapılmıştır." denildi.

İŞTE AÇIKLAMANIN TAM METNİ

Sözkonusu sitede yayınlanan "spor tarihinin en büyük skandalları" başlıklı haber, yurtdışı kaynaklı bir haber olmasına ve Anadolu Ajansı tarafından Türk medyasına servis edilmesine rağmen, büyük bir sahtekarlık örneği gösterilerek Galatasaray Spor Kulübü'nün adı kasıtlı olarak "eklenmiş" ve Galatasaray'ın 1992-1993 sezonunda Ankaragücü'nü 8-0 yendiği maç; "spor tarihinin en büyük skandalları" listesinde gösterilmiştir.

Hürriyet.com.tr sitesinde A.A.(Anadolu Ajansı) imzalı yayınlanan haber, Anadolu Ajansı'nın "İngiltere merkezli bir internet sitesi"ni kaynak olarak gösterdiği ve abonelerine servis ettiği haberin orijinali Times Online sitesinde yayınlanan bir haberdir ve aşağıdaki linkten ulaşılabilir..

Anadolu Ajansı imzası taşıyan "orijinal" haber ise dün ve bugün çeşitli medya organlarında yer almıştır. Bir örnek olarak, Ajansspor sitesinde linkte AA'nın servis ettiği haber incelenebilir.

Hürriyet Gazetesi İnternet Sitesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi haber ajansı Anadolu Ajansı'nı kaynak gösterdiği ve imzasını kullandığı haberde, Anadolu Ajansı'nın 10 maddeden oluşan "spor tarihinin en büyük skandalları" listesine 11-12 ve 13. maddeleri eklemiştir.

Listede 11. sırada yer alan satırlarda Galatasaray Spor Kulübü'nün adı iğrenç bir iftira ile birlikte anılmıştır.

Galatasaray Spor Kulübü, bu ahlak dışı yayına ilişkin hukuki süreci başlatma kararı almıştır. Aynı şekilde, bu tür yayın yapan medya organlarına ilişkin olarak daha önce açıkladığımız önlemlerin sözkonusu internet sitesi için de uygulanması, bu akşam yapılacak olan Yönetim Kurulu toplantısının gündemine alınmıştır.

Gazetecilik ciddi bir iştir. Gazetecilik sorumluluk ister. Hürrriyet Gazetesi İnternet Sitesi yayın sorumlularını bu konu hakkında açıklama yapmaya ve Galatasaray Spor Kulübü'nden aynı sayfalarda özür dilemeye ayrıca davet ediyoruz.

Galatasaray Spor Kulübü
İletişim Koordinatörlüğü

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious