Galatasaray mahkemelik oldu

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Galatasaray’ın hissedarı QVT Fonu, Galatasaray’a dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Galatasaray Sportif 'te yüzde 9.5 hissesi olan QVT Fonu, geçtiğimiz ay yapılan Genel Kurul toplantısında Galatasaray Sportif A.Ş'nin güvenlik kurallarını ihlal ederek QVT yetkililerinin oy kullanmasına izin vermemesi iddiasıyla Galatasaray Sportif A.Ş'ye dava açtı. QVT Fonu toplantıda alınan tüm kararların iptal edilerek, Genel Kurul'un yeniden toplantıya çağırılmasını mahkemeden istedi.

Genel Kurul Başkanı, QVT yetkililerinin resmi prosedüre uygun olarak 17 Ağustos 2006 tarihi itibariyle giriş kartı almamaları sebebiyle oy kullanma haklarını uygulamalarına izin veremeyeceğini ancak Genel Kurulda gözlemci olarak kalabileceklerini ve ifade etmişti.

QVT yetkililerinin yatırımcı blokaj sertifikasında kendilerinin oy kullanma hakkından mahrum edildiklerine dair yazılı bir açıklama beyan edilmesi isteği de Başkan tarafından reddedilmişti. QVT Fonu yetkilisi Angelo Moscow, konuyla ilgili olarak, "QVT giriş bileti göstermediği gerekçesiyle genel kurul toplantısına katılma hakkından mahrum bırakılamaz. Bu yüzden Galatasaray Sportif'e dava açtık. Mahkemenin toplantıda alınan kararları iptal ederek Genel Kurul toplantısının yeniden yapılması kararının çıkmasını bekliyoruz" dedi.

QVT

1 Kasım 2003'te kurulan QVT Fonu 3.5 milyon dolarlık uluslararası bir yatırım fonu. QVT'nin Türkiye'de 20-30 hissede pozisyonu bulunuyor. Galatasaray Sportif'in yüzde 9.5 hissesine sahip olan QVT'nin aynı zamanda Fenerbahçe ve Trabzonspor'da da hisseleri var. QVT Financial'ın yatırım yöneticiliğini yaptığı QVT Fonu ile Deustche Bank Londra, Fenerbahçe'de yüzde 6.56 paya sahip.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious