Galatasaray "Oh" çekti

Galatasaray
  • Giriş : 28.12.2007 / 08:15:00

İki tarafın 8 ay süren görüşmeleri sonrası dün Ankara'dan onay geldi. Kulübün borcu faizleri ile birlikte 51 milyon dolara düşürüldü. Ödeme 2013 yılına kadar yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

GALATASARAY Yönetimi’nden bir büyük başarı daha... Rüyaları süsleyen Seyrantepe Stat Projesi’nin hayata geçmesinin akabinde şimdi de yıllardır bela olan banka borcu dün gelen onaydan sonra ödenebilir hale geldi.

Futbol takımının ligin son haftalarındaki kötü performansı ve Feldkamp krizi Vakıfbank’tan gelen müjdeli haberle bir anda unutuldu. Galatasaray Kulübü tarihinin en büyük borcunu 8 aylık gizli görüşmelerin ışığında Mali İşlerden Sorumlu, eski Devlet Bakanı Işın Çelebi ve başkan yardımcısı Adnan Polat’ın girişimleri sayesinde yüzde 50'den bile daha fazla bir oranda düşürüldü.

İlk ödeme 1 milyon dolar

Geçtiğimiz günlerde başkan Özhan Canaydın ve yardımcısı Adnan Polat’la birlikte Vakıfbank’ın yöneticileri arasında yapılan anlaşma ile borç, faizleri ile birlikte 51 milyon dolar olarak belirlendi. Bu tarihi imzalar atıldıktan sonra yönetim kurulu Ankara’dan gelecek haberi beklemeye başladı.

Sarı kırmızılılar, YTL olarak katlanan borcunu dolara çevirdi. Yüzde 8'lik faizle 6 yılda (2013), her sene 10 milyon dolar olmak üzere bankaya geri ödeme yapması belirlendi.

Vakıfbank'a 6 yıl içinde düzenli bir şekilde 40 milyon doları ana para, 11 milyon doları faiz olmak üzere toplam 51 milyon dolar ödenecek. Yönetim, anlaşma gereği 2008'in ilk haftasına kadar Vakıfbank'a 1 milyon dolar ödemek zorunda.

Yöneticilerin yüzü güldü

Canaydın-Polat ikilisinin ve banka yöneticilerin anlaşmasından sonra dün de beklenen cevap geldi. Yönetimin 8 aylık çalışması Vakıfbank Üst Yönetim Kurulu'nun onay vermesi ile noktalandı. Galatasaray Kulübü de yıllardır üzerinde bir kambur gibi taşıdığı borç yükünden büyük ölçüde kurtulmanın mutluluğunu yaşadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious