Galatasaray'da bayram seyran

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

Galatasaray yönetimi için onur meselesi haline gelen Seyrantepe'de yapılacak yeni stat için artık resmi bir engel kalmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1- OLUR VERiLDi
Önce ilgili Bakanlar, TOKİ ve Galatasaray tarafından imzalanan protokoller, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oluruyla tamamlandı.

2- TOKi'YE GEÇiYOR
Dün GSGM ile Galatasaray arasında Seyrantepe'yi 49 yıllığına sarı-kırmızılı kulübün yapan imzalar atıldı. Ali Sami Yen ise TOKİ'nin olacak.

3- KAZMA VURULACAK
15 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasındaki ihale süreci sonunda inşaatı yapacak firma belli olacak ve stat için ilk kazma vurulacak.

4- LOCA SATILACAK
İnşaat devam ederken bile localar satılacak. Galatasaray'a gönül verenler, takımlarını 2009 yılında yeni statta izleyecek.

Galatasaray yönetimi için onur meselesi haline gelen Seyrantepe'de yapılacak yeni stat için artık resmi bir engel kalmadı. Dün Galatasaray Kulübü ile Gençlik Spor Genel Müdürlüğü arasında imzalanan son protokolle stat projesi için tüm belgeler tamamlandı. Seyrantepe'deki 120 dönüm arazi üzerine yapılacak stat için daha önce ilgili bakanlıklar tarafından imzalanan ve Başbakan'ın oluruyla tamamlanan protokol sürecinin ardından dün de yeni stadın 49 yıllık kullanım hakkı sarı-kırmızılı kulübe devredildi. Ali Sami Yen de GSGM'ye devrolundu. GSGM, Ali Sami Yen'i TOKİ'ye devredecek.

İHALE SÜRECİ BAŞLIYOR
İmza aşamalarının tamamlanmasının ardından stat inşaatının da yüklenicisi konumundaki TOKİ, ihale sürecini başlatacak. 15 Mayıs ile 30 Haziran arasında olması beklenen ihali süreci sonunda stadın inşaatını yapacak firma belirlenecek. 52 bin kapasiteli olacak ve tamamen üstü kapalı olarak yapılacak stadın işletmeciliğini ise Arena firmasının alması kesin gibi. Seyrantepe Ali Sami Yen Spor Kompleksi ismi verilmesi düşünülen yeni stadın isim hakkı da satılabilecek. 2009'da bitmesi öngörülen inşaat sürerken Galatasaray maçlarını Ali Sami Yen ve Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynayabilecek.

KAZMA VURULUR PARA GELİR
Yıllardır ekonomik sıkıntılarla uğraşan Galatasaray için yeni stat maddi rahatlama anlamına da geliyor. Stat bittiği zamanki gelir akışının yanı sıra inşaat devam ederken de nakit girişi başlayacak. Yönetici Işın Çelebi yaptığı açıklamada, "Locaları stat bitmeden satarak sıcak para girişi temin edeceğiz" dedi. Sancılı bir süreçten sonra artık sonlarına gelinen Seyrantepe Projesi'nin tamamlanması Canaydın'a da yeniden kredi kazandıracak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious