Galatasaray'da kredi kabusu

Galatasaray'da kredi kabusu.9262
  • Giriş : 16.10.2008 / 09:35:00

Galatasaray başkanı Adnan Polat'ın Divan Kurulu'nda söylediği sözler olay etkisi yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toplantıya büyük katılım vardı

Galatasaray Yönetimi'nin Goldman Sachs'la yaptığı kredi anlaşmasının yürürlüğe geçmesi için Genel Kurul üyelerinden borçlanma yetkisi alması gerekiyor. Bu doğrultuda 18 Ekim 2008 tarihi için yapılan olağanüstü toplantı çağrısı, dünkü Divan Kurulu'nda oylandı. Hem Sportif A.Ş. ile Futbol A.Ş.'nin birleşmesine hem de kredi yetkisinin Genel Kurul'a taşınmasına onay verilirken, kürsüde yapılan konuşmalar, Galatasaray'ı bekleyen ciddi bir tehlikeyi ortaya koydu.

'154 milyon Dolar ödenebilir'

Başkan Adnan Polat, “Eğer bu krediyi alamaz, şirketlerin birleşmesini sağlayamazsak, 2010'da duvara toslarız” deyince, salonda müthiş bir uğultu koptu. Muhalifler bu sözlere tepki gösterirken, eski başkanlardan Mehmet Cansun kürsüye çıkıp, “Sayın Polat, muhtemelen birleşme olmazsa 2010'da SPK'ya ödenmesi zorunlu olan 154 milyon Dolar'ı kastediyor” diyerek, Başkan'a destek verdi. Daha sonra konuşan 2. Başkan Mehmet Helvacı da, bu mali tehlikenin doğruluğunu vurguladı.

Ne dediler?

Goldman Sachs kredisinin, 120 milyon Dolar olması düşünülüyor. 2-3 yılı geri ödemesiz, sonra 6 ayda bir faiz ödemeli. Geri ödeme 8 yılda bitecek. Faiz yüzde 4 ila yüzde 6 arasında, ama yüzde 4 olması için pazarlık sürüyor. Teminat için Riva arazisi ve reklam ile yayın gelirleri ipotek edilecek. Divan Kurulu üyeleri, söz konusu krediyle ilgili şunları söyledi:

'AIG'yi unutmayın'

Özcan Olcay: “Hayali bütçelerle hayali şatolar kurmayalım. Şu anda böyle bir anlaşma yapmak doğru gelmiyor bana.”
Murat Ece: “Herhangi bir şirkete sunsanız bu projeyi, hiçbir şey anlaşılmaz. Ben çözemedim.”
Mükerrem Taşçıoğlu: “Kriz zamanı böyle bir olaya girmek, hem de Dolar'la, hiç akıl kârı değil. 'Galatasaray tarihinin en büyük projesi' deniyor, Allah bizi böyle projelerden korusun.”
Turgay Ece: “Ne geldiyse başımıza AIG ile yapılan anlaşmadan geldi. 10 senede buralara geldik. Bundan sonra ayaklarımızı yorganımıza göre uzatmalıyız.”

'Dolar'dan korkmayın'

Üyelerin muhalif tepkileri üzerine söz alan 2. Başkan Mehmet Helvacı, “Galatasaray menfaatleri adına çalışıyoruz. Kimsenin kuşkusu olmasın” dedi. Dünyadaki krizin, bazı istisnalara menfaat sağladığını vurgulayan Helvacı, “Galatasaray da bu istisnalardan biri. Çünkü tüm gelir kaynaklarımız Dolar üzerinden yapılmıştır. Bu yüzden korkmayın. Dolar'ın artması, Galatasaray için avantajdır” diye konuştu.

FANATİK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*