Galatasaray'ın yeni stadını yapacak kişi konuştu

Galatasaray'ın yeni stadını yapacak kişi konuştu.17485
  • Giriş : 14.06.2008 / 23:00:00
  • Güncelleme : 14.06.2008 / 23:02:26

Cimbom'un yeni stadını yapacak kişi ihaleyi aldığından beri çıkan binlerce dedikoduya karşı ilk kez konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

G.Saray Tarihi'nin en önemli projesinin şu anda en kilit ismi Eren Talu. Yeni Ali Sami Yen inşaatını yapacak olan kişi. İhaleyi kazandığından beri üretilen binlerce dedikodu senaryolarına karşı ilk kez konuştu.

Son olarak TOKİ'nin stat yapımını Eren Talu'nun firmasından aldı iddialarına karşılık, Talu konuşma ihtiyacını hissetti ve G.Saraylılar'ın yüreğine su serpecek sözler söyledi.

İşte bugüne kadar üretilen dedikodulara, inşaatın gecikmesi ile ilgili bütün sorunlara ve sorulara Eren Talu'nun verdiği yanıtlar.

TOKİ'nin proje yapımını sizden aldığı yönünde iddialar ortaya atıldı. Gerçek nedir?

"Bu iddialar bir anda oldu. Sayın başkan Adnan Polat'ın divanda bize geç kaldığımız ile ilgili bir sitemi başladı. Bir Fenerbahçe taraftar sitesinde demir çelik fiyatlarının artmasından dolayı işi bıraktığımız ile ilgili bir haber çıktı. Bu haber bize ulaşana kadar 3-4 site bundan alıntı yaptı ve bu bir domino etkisi ile yayıldı. O akşam elimizden geldiği kadarıyla cevap vermeye çalıştık. TOKİ'de gerekli açıklamaları yaptı. Kesinlikle böyle bir durum yoktur. Şu anda işimizin başındayız. Biz bu stadı 29 Ekim 2009'da bitireceğiz."

3 aylık gecikme olduğu söyleniyor ve G.Saray Yönetimi bu yüzden sıkıntı duyuyor.

"Gerçekten bir gecikme var. Bizim aldığımız projede buradaki zeminde çıkan sonuçlar, bazı yerlerde o kadar iyi çıkmadı. Bu bizim aldığımız projenin beklentisi değildi. Dolayısıyla bir tadilat yapmak gerekti. Bu yüzden başlanıyor duruyor, başlanıyor duruyor gibi bir şeyler oldu. Sayın başkan kızmakta ve sitem etmekte haklıdır. Biz kendisini üzdüğümüz için özür dileyeceğiz. Fakat üzülmemesi gerektiğini de hatırlatacağız. Biz bu işi gerektiği gibi bitirmek üzere her türlü tedbiri aldık ve bu da teknik olarak mümkündür."

Gecikme size bağlı olmayan nedenlerden mi oldu?

"Sizde görüyorsunuz ki ikinci tribününde betonlarını dökmeye başlıyoruz. Hemen arkasından burada gördüğünüz gibi kolonlarımız hazır. Otoparkın birinci katını dökmeye başlayacağız. Biz bunu Ağustos ayı sonuna kadar tamamlayacağımızı düşünüyoruz. Zaten kaba inşaatın 15 Ocakta biteceğini düşünürsek, tribünler olarak Ağustos ayında böyle bir yere gelmemiz çok normal."

Finans açısında bir sıkıntınız var mı?

"Biraz dedikodu fazla oluyor ama cidden bu dedikodular asılsızdır Çünkü görüyorsunuz iş alındı deniliyor biz devam ediyoruz. Teminat mektubu veremeyecek dediler. Mektupları verdik. Avansı ödeyemeyecekler dediler. Avansı ödedik. Demir beton gelmeyecek dediler. Geliyor. İşçilik olmayacak dediler. İşçilik yapılıyor. Projeden bu gecikme olmasaydı. Bizim aslında buralarda değil çok daha ilerlerde olmamız gerekiyordu. Finans konusunda da bildiğiniz gibi Amerikalılarla bildiğiniz gibi görüşmelerimiz oldu. Ama hiçbir zaman ortak haline gelemedik. Dolayısıyla Amerikalılarla ortak olalım mı diye bir dönem geçirdik. Fakat mimarlar odasının davası yüzünden Amerikalılar bu işe katılmaktan vazgeçti. "

Bir değişiklik oldu mu ortaklık konusunda?

"TOKİ'deki anlaşmamızı göre biz burada %15'e geldiğimiz zaman bizim Galatasaray Ali Sami Yen Stadı'nın yerine yapacağımız tesisin gelirlerini temlik etme iznini alıyoruz. Dolayısıyla zaten bu TOKİ'nin uyguladığı bir yöntem. O zaman geldiğinde tüm Türk bankalarından çok rahat bir şekilde kredi alabiliyoruz. Dolayısıyla bizim %15'e gelme konumumuz var. Bu %15'e gelme konusuda çok yanlış algılanıyor. Biz şuanda beton olarak %3' lerde %4' lerdeyiz. Fakat iş bitirme olarak %2,5 puan projelerden gelecek. %2,5 puan inşaat ruhsatından geliyor. %2,5 puan harfiyattan geliyor. Yani şu anda biz 10'ların üstündeyiz. Bu bizim TOKİ ile olan aramızdaki sözleşmede onaylı ve çok net bir şekilde görünüyor. "

Dubaili ortaklarla görüşmeniz var mı?

"Orta doğu ve Arap ülkelerinden yatırımcıların Türkiye'de yatırımlar yapıyor. Bunların en büyüklerinden biri ile görüşmemiz var. Kendileri de buradalar. Olabilir bir başkası da olabilir veya hiçbiri de olmayabilir. Bu bizim riskimizi artıran ama hiçbir zaman işi engelleyecek bir şey değil. Şunu tekrar etmek isterim ki bu işi yapacak planlarımız var. Yoksa zaten biz bu kadar teminatların ve risklerin altına giremezdik.Ağustos sonunda Galatasaray Başkanımız'ında istediği gibi satışlara başlayabileceği 2 kat otoparkın bittiği hem de TOKİ başkanı Erdoğan Bayraktar'a söz verdiğim gibi 2 vardiyada 3 vardiyada yıl sonuna kadar kaba inşaatı bitirip bütün gecikmeyi kapatacağız. Böyle bir stat gibi yayılan bir binada 6 ekip kurarak 8 vinç ile inşallah Temmuz ayında tam kapasiteye geçmiş oluyoruz."

Kombine projesine geçiş zamanının istenilen tarihe yetiştirebilecek misiniz ?

"Biz sayın başkan ile Ağustos ayını bu iş için hedeflemiştik. Biz Ağustos'a yetiştireceğiz. Tabi şu anda proje onaylarından dolayı biraz rötarımız oldu. Tabi ki onları kapatacak tedbirleri aldık. Ağustos ayında taraftarlarımız lütfen yeni kombinelerimizi yeni localarımızı almak üzere buraya gelip bakabilirler ve işin o noktada olduğunu görebilecekler ve lütfen çok çabuk karar vererek alsınlar. Önümüzdeki yılın Futbol sportif başarısının önemli transferler yapmasında Galatasaray'ın ihtiyacı olduğunu ve Şampiyonlar Liginde başarı istiyorsak bunların hepsinin para gerektirdiğini bu paralarında en kolay alacakları localar ve kombinelerle geleceğini hepimiz biliyoruz. Yani Galatasaray taraftarının ve camiasının biraz yönetime yardımcı olması lazım. Demiyoruz ki paralar bağışlansın ama böyle şeylerde de toplu bir vaziyette rakip takımlarda olduğu gibi iştahlı bir şekilde harekete geçme zamanın geldiğini düşünüyorum.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious