'GAP 4 milyon istihdam demek'

'GAP 4 milyon istihdam demek'.14423
  • Giriş : 26.04.2008 / 20:42:00

Gaziantep'te temaslarda bulunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, GAP Projesi'nin bittiği zaman 3.8 milyon kişiye istihdam imkanı doğacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Şimşek, Gaziantep'teki temasları kapsamında AK Parti Gaziantep İl danışma Kurulu Nisan ayı olağan toplantısına katıldı.

Bakan Şimşek, burada teşkilat üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, GAP Projesi'nin Türkiye'nin en önemli projelerinden biri olduğunu belirterek, ''Bu projeyi, 4-5 yıl içinde bitireceğiz. Bu projenin bitmesiyle 3.8 milyon kişiye ek istihdam imkanı doğacak. 'GAP' deyince sadece 'sulamayı, enerjiyi' anlamayın. GAP'ın ulaştırma boyutu var, eğitim boyutu var, bir çok boyutları var'' diye konuştu.

22 Temmuz seçimlerinde halkın kendilerine 'durmayın yola devam edin' mesajı verdiğini anlatan Bakan Şimşek, Türkiye'nin son 6 ay içerisinde yapılan eleştirilere ve engelleme çalışmalarına rağmen, çok önemli reformları hayata geçirdiğini bildirdi.

Türkiye'nin, her yıl 39-40 milyar dolar doğal gaz ve petrol gibi enerji ithalatına para aktardığını ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

''Türkiye enerjide ciddi bir biçimde dışa bağımlıdır. Biz, 'bu dışa bağımlılığı nasıl azaltabiliriz?' onun arayışına girdik. Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarıyla elektrik üretimine büyük önem veriyoruz. Bunun için rüzgar enerjisi, hidroelektrik enerji ve nükleer enerjiyle ilgili çalışmalarımızı tamamladık.

Rüzgar enerjisiyle ilgili lisans vermeye başladık. Türkiye önümüzdeki yıllarda elektrik enerjisinin yüzde 10'unu yenilenebilir enerji kaynaklarıyla üretecektir. Türkiye'de enerji arz güvenliğinin sağlanması için de çalışmaları tamamladık. Bunlar çok önemli reformlardır.''

Bakan Şimşek, hükümetin gündeminde olan istihdam programıyla ilgili çalışmaların da tamamlandığını, programın Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını, önümüzdeki günlerde Meclis gündemine geleceğini ifade etti.

Bakan Şimşek, istikrar vurgusu yaptığı konuşmasında, ''Türkiye, birlik beraberliğini, istikrarını korursa hiç bir şey Türkiye'nin önüne geçemez. Bizim gündemimiz reformdur. Bizim gündemimiz halkımıza, insanımıza hizmettir'' dedi.

Bakanı Şimşek, Gaziantep'in metropol ilçesi Şehitkamil Belediyesince organize edilen Avrupa Kulüpler arası Bilardo Şampiyonası'nın E Grubu final karşılaşmalarının da başlangıcını yaptı. Bakan Şimşek, Fransa ve İspanya'dan gelen sporculara cezve hediye etti.

Bakan Şimşek, daha sonra da bilardo masasında bir süre bilardo oynadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious