GAP bölgesi için toplulaştırma planı

GAP bölgesi için toplulaştırma planı.13610
  • Giriş : 13.05.2009 / 17:19:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 2010'dan itibaren GAP bölgesinde 1 milyon 100 bin hektar alanın toplulaştırılarak sulamaya açılacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


TBMM Genel Kurulunda gündemdışı söz alan ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, koruculuk sistemini eleştirdi.

Uras, koruculuk sisteminin kaldırılması ve korucuların sosyal yönden mağdur edilmemesi için başka alanlarda değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal da 1999'da meydana gelen depremine ilişkin gündemdışı söz aldı. Irak tarafından yapılan 10 milyon dolarlık ham petrol yardımıyla depremzedelere konut yaptırıldığını anlatan Birdal, aradan geçen süreye rağmen bazı konutların tapularının hak sahiplerine hala verilmediğini ileri sürdü.

Birdal, deprem konutlarında oturanlardan, 220 TL'lik ortak gideri ödeyemeyen 80'den fazla vatandaşın, konutlarından çıkarıldığını, bu konutların ise kamu görevlilerine lojman olarak tahsis edildiğini iddia etti.

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı ise Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle gündemdışı söz aldı. Doğrudan Gelir Desteği uygulamasının kaldırıldığını belirten Varlı, ''Mazot desteğinin, mazottan alınan vergilerin 3'te 1'ini dahi karşılamadığını'' ifade etti.

Varlı, yağışların çok olması nedeniyle tarımsal ürünlerin rekoltesinde artış olmasının beklendiğini kaydederek, çiftçilerin kar edebilmesi için buğday taban fiyatının en az 60 Krş olarak belirlenmesini istedi.

-TARIMDA İHRACAT ARTARKEN, İTHALAT AZALDI-

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker gündemdışı konuşmaları cevaplarken, tarım sektörünün diğer sektörler içerisinde büyük öneme sahip olduğunu belirtti ve Türkiye ekonomisindeki önemine değindi.

Tarım sektörünün 2008 itibariyle 18 milyon kişiyi doğrudan ilgilendirdiğini, 5 milyon 100 bin kişinin istihdam edildiğini kaydeden Eker, 2008 yılı gayrisafi yurt içi hasılanın 57 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Tarımla uğraşanların kişi başı yıllık gelirin, 2002 yılında 1000 dolar olduğunu, 2008'de bunun 3 bin 188 dolara çıktığını söyleyen Eker, ''Bu para, Türk çiftçisinin cebine giriyor. Tarım ürünü ihracatımız 4 milyar dolardan, 11,4 milyar dolara çıkarken, ithalatımız 10,7 milyar dolardan 8,5 milyar dolara geriledi. Burada pozitif denge söz konusu. Tarım sektörü, sorunların çözümü için atılan adımlarla daha ileri noktaya gelmektedir'' diye konuştu.

2002 yılında tarım sektörüne verilen desteğin toplam 1 milyar 860 milyon lira olduğunu anımsatan Eker, çeşitlendirerek verdikleri desteklerin toplamının yıllık 5 milyar 876 milyon TL'ye çıkarıldığını kaydetti.

Ziraat Bankasından çiftçilere verilen her 100 liralık krediden, önceden 38'inin geri döndüğünü, bu kredilerin geri dönüş oranının yüzde 97,6'ya yükseldiğine dikkati çeken Eker, tarım kredi kooperatifleri tarafından kullandırılan kredilerin geri dönüş oranının da yüzde 92'ye ulaştığını bildirdi.

-ARAZİ TOPLULAŞTIRMA PROJELERİ-

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, arazi toplulaştırması ve organize hayvancılık bölgeleri kurulmasına ilişkin 9 proje hazırlandığını söyledi.

Türkiye'deki tarım alanlarının 22 milyon parsel halinde çok parçalı olduğunu hatırlatan Eker, şöyle devam etti:

''Türkiye'deki miras ve sistem nedeniyle parseller 60 dönüme düştü, bu da 4-5 kardeş arasında bölüşülüyor. Bu da verim kaybına ve ekonomik kayba yol açmaktadır. Hükümetimiz döneminde 562 bin hektar alan toplulaştırıldı. Şu anda 400 bin hektar alanda toplulaştırma çalışması yapılıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren GAP bölgesinde 1 milyon 100 bin hektarın toplulaştırması yapılarak sulamaya açılacak. Bunun dışında, Türkiye'nin diğer bölgelerinde her yıl 1 milyon hektar arazinin toplulaştırılması için proje hazırladık, şu an karar aşamasında.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*