GAP Bölgesi'ne 3 tane kalkınma ajansı kurulacak

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, GAP Bölgesi'ne kurulacak 3 tane ajansı, bölge kalkınma konusunda 16 yıllık bir deneyime sahip olan GAP idaresinin kuracağını ve koordine edeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adıyaman Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Bölge Müdürlüğü sosyal tesilerinde Gap Bölgesinde Yoksullukla Mücadele ve İstihdam Forumu toplantısına katılan Bakan Şener, bölgelerin kalkınması için bölge kalkınma ajanslarının kurulacağı müjdesini verdi.

Şener, "Bölgelerin özelliklerine cevap verecel özel programları ve projelerin geliştirilmesi ve uygulanması bir gerekliliktir. Yasasını çıkarmış olduğumuz ve yakında kurmaya başlayacağımız bölge kalkınma ajansları da bu gereçke ile gündeme getirilmiştir. GAP Bölgesi'nde de bu kapsamda 3 tane kalkınma ajansı urulacak ve bu ajansları, bölgesel kalkınma konusunda 16 yıllık bir deneyime sahip olan GAP İdaresi kuracak ve kordine edecektir." dedi.

UNDP Türkiye Temsilcisi Jakob Simonsen de yaptığı konuşmada Türkiye'nin bölgenin en büyük ekonomisine sahip olduğunu belirterek, "Türkiye'nin doğu ve batı ilerli arasındaki eşitsizlik, AB yolundaki temel sorunlardan biridir. Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu yoksulluk sorunu dünyada orta düzeyde ekonomiye sahip bütün ülkelerde görülebilir. Türkiye ekonomisi son yıllarda en hızlı gelişen ekonomilerden biridir. Türkiye, cinsiyet eşitsizliği, bölgesel eşitsizlik, gelir düzeyi eşitsizliği konusunda sıkıntılı bir ülkedir. Türkiye bu konularda kararlı çalışmalar yürütüyor. 1997 yılından beri GAP da çalışıyoruz. Önemli mesafeler katledildi. Yoksulluk ve mücadele konusunda 26 adet bölgesel kalkınma ajanslarının kurulmuş olması oldukça önemlidir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious