GAP eylem projesi ile 3.8 milyon kişi iş sahibi olacak

GAP eylem projesi ile 3.8 milyon kişi iş sahibi olacak.16562
  • Giriş : 28.05.2008 / 19:38:00
  • Güncelleme : 28.05.2008 / 19:22:10

Erdoğan: "Bu; yüzyılın en büyük kalkınma projelerinden biridir. Bir sosyal restorasyon, kardeşlik projesidir"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan, bugünün Türkiye için yeni bir milat ve dönüm noktası olacağını belirterek ‘’Bu takvimi belirlenmiş, somut olarak kaynağı temin edilmiş bir eylem planıdır’’ dedi

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, yapımına 1979’da başlanan Güneydoğu Anadolu Projesi’ni (GAP) tamamlamak için düğmeye bastı. 14 milyar dolar kaynak aktararak, GAP’ı 2012 yılında tamamlamak için harekete geçen AK Parti iktidarı, dün Diyarbakır’a çıkarma yaptı. Başbakan Erdoğan, Güneydoğu’daki 9 ili kapsayan ‘GAP Eylem Planı ve Diğer Bölgelerde Öncelikli Projelerin Hızlandırılması’ adlı GAP paketini Diyarbakır’da açıkladı. GAP eylem planının, yüzyılın en büyük bölgesel kalkınma projelerinden biri olduğunu belirten Erdoğan ‘Bu bir sosyal restorasyon projesidir, bir kardeşlik projesidir. Yeter ki sloganlarla değil, kör ideolojilerle değil, asabiyetle değil, akılla, ilimle, sevgiyle yüreklerimizi birleştirelim’ dedi.

GAP İDARESİ BÖLGEYE TAŞINACAK

Erdoğan, GAP eylem planının Türkiye için yeni bir milat, yeni bir dönüm noktası olacağını belirterek, ‘Bugün açıkladığımız bir rapor, proje veya dosya değildir. Takvimi belirlenmiş, somut olarak, müşahhas olarak tanımlanmış, kaynağı temin edilmiş bir eylem planıdır’ dedi. Başbakan Erdoğan, ‘Önümüzdeki dönemde bölgelerimizin rekabet gücünün arttırılması ve bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarının azaltılması için iki önemli uygulamayı başlatıyoruz. Bunlardan biri ‘Kalkınma Ajansları’dır. Diğeri de ‘Cazibe Merkezleri Programı’dır’ dedi. Erdoğan, GAP Eylem Planı’nın başarıyla uygulanabilmesi için gerekli olan izleme, değerlendirme ve koordinasyon görevinin yürütülebilmesi amacıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi Teşkilatı’nın kurumsal kapasitesinin güçlendirileceğini ve GAP İdaresi’nin Ankara’dan bölgeye taşınacağını söyledi. Bölücü terör örgütünün istismar ettiği sosyo-ekonomik yaraların bu sayede kapanacağını anlatan Başbakan Erdoğan, 22 Temmuz seçimlerinde yine Diyarbakır’da dile getirdiği, ‘‘Biz tek millet, tek vatan, tek bayrak biz tek devletiz’ sözlerini tekrarladı.

KADERİMİZ BİRDİR

GAP kapsamında bölgeye yönelik önceki projelerin, ‘olması gerekenin yalnızca bir bölümünü içerdiğini’ söyleyen Erdoğan, Diyarbakırlılar’a ‘Kardeşlerim’ diye seslendi. Başbakan ‘Dinimiz, inancımız, düşüncemiz, yaşam biçimimiz etnik köklerimiz her ne olursa olsun unutmayalım millet olarak kaderimiz birdir. Aynı gök kubbe altında yaşıyoruz, bütün farklılıklar üzerinde bizi birleştiren tek millet yapan yüksek değerlerimiz var’ mesajı verdi. ‘Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Hep birlikte kaybetmemek için, hep birlikte kazanmak mecburiyetindeyiz’ diye devam eden Erdoğan, ‘Bu bereketli topraklarda ekmeğimizi birlikte paylaşacağız, aşımızı birlikte büyüteceğiz, birbirimize yaslanıp toprakları birlikte yeşerteceğiz, şehirleri birlikte mamur hale getireceğiz.’ Erdoğan’ın Hasankeyf’in yok edildiği eleştirilere ilişkin sözleri ise bölgenin değerlerine gösterilen hassasiyeti özetledi: Hasankeyf’i yok edecek kadar vatana ihanet içinde değiliz.

3.8 milyon kişiye iş

Başbakan’ın açıkladığı GAP Eylem Planı’yla 3.8 milyon kişiyle istihdam sağlanacak, mayınlı arazilerde organik tarım yapılacak

4 gelişme ekseni etrafında, toplam 73 ana eylem başlığından oluşan GAP Paketi ile Diyarbakır ve Şanlıurfa 2008 yılında diğer bölge illeri gelecek yıllarda bölgesel cazibe merkezleri haline getirilecek. Böylece göç bölge içinde tutulacak. Teşvik politikasının yeniden şekillendiği GAP Paketi ile sektörel ve proje bazlı teşvik modeline geçiliyor. GAP Paketi’nin getirecekleri başlıklar halinde özetle şöyle:

Yılda 1.8 milyon hektar alan sulamaya açılacak. Böylece bölgenin ürün çeşitliliği artacak.

Yılda 27 milyar kilovat saat elektrik üretilecek.

Bölgede kişi başı gelir yüzde 209 artacak.

3.8 milyon kişiye iş sağlanacak.

GAP’a bütçeden 1 katrilyon ek ödenek ayrıldı.

GAP İdaresi bölgeye taşınacak.

Göksu ırmağından Konya Ovası’na su taşınmasına yönelik Mavi Tünel’in tamamlanmasıyla da Konya Ovası tahıl ambarı kimliğine yeniden kavuşacak.

Mayınlı araziler temizlenecek, sınır boyunca bölge organik tarıma açılacak.

KOBİ’lere destek artırılacak, Ziraat Bankası daha fazla kredi desteği verecek.

Bölgedeki üniversitelerde teknoparklar kurulacak.

Doğal varlıkları geliştirilip daha çok turist çekmek için turizm tanıtımı yapılacak.

Hasankeyf kazı kurtarma çalışmaları süratle tamamlanacak. Halfeti’de eko turizm projesi yapılacak. Diyarbakır’da surların onarımı tamamlanacak. Tarımsal örgütler özendirilecek

Organik tarım faaliyetleri yaygınlaştırılacak Mayınlı araziler temizlenecek, sınır boyunca bölge organik tarıma açılacak

Zorunlu eğitime gitmeyen kalmayacak.

İllerde biner kişilik yurtlar kurulacak.

Diyarbakır stadı yapılacak. Diğer illerin stad ve kapalı spor salonları süratle ele alınacak ve hizmete açılacak.

Silvan ve Cizre Barajı bitirilecek

Açık kanalet sistemi bitecek yağmurlama sistemine geçilecek.

Hava ulaşım sistemi güçlendirilecek. (Batman’a yeni terminal binası yapılacak)

Doğalgaz ve elektrik iletim hatları düzenlenecek.

Sınır ticaretini geliştiren altyapı kurulacak. Sınır bölgesinin tamanında sınır ticaret bölgelerini süratle hayata geçirilecek.

Üç kalkınma ajansı kurulacak.

35 bin kişiye yönelik mesleki kazandırma beceri eğitimi verilecek

1.3 milyar YTL’lik sağlık yatırımı yapılacak.

Bölgedeki kuraklık sebebiyle borçlar 1 yıl ötelenecek. Ayrıca çiftçiye tohum desteği verilecek.

YOĞUN GÜVENLiK ÖNLEMi

Bölücü terör örgütü PKK’ya ağır darbelerin vurulduğu dönemde yapılan Diyarbakır programı, yoğun güvenlik önlemleri altında geçti. 6 bin polis alarma geçerken, Erdoğan’a 6 eskort araç başta olmak üzere özel harekat timleri eşlik etti. Çevre binaların çatılarına ve minarelere keskin nişancılar konuşlanırken, bomba uzmanı köpekler de Erdoğan’ın geçeceği güzergahta görev aldı. M-16 tüfeğiyle görev yapan kadın özel harekat polisi ilgi odağı oldu.

TÜRKiYE’NiN KALBi DiYARBAKIR’DA ATTI

Türkiye’nin kalbi adeta Diyarbakır’da attı. Açılışa Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Yardımcıları Cemil Çiçek, Hayati Yazıcı ve Nazım Ekren, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bayındırlık ve İskan Bakanı Nafiz Özak, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Bölgedeki 9 ilin vali ve belediye başkanları, 40’ı aşkın milletvekili katıldı. İş dünyasından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere bölgede yatırımları bulunan işadamları ile Hak-İş, ASKON, TUSKON başkanları katıldı. Törene katılanlar arasında Başbakan Erdoğan’ın küçük oğlu Bilal Erdoğan ve star gazetesi sahibi Hedef Alliance Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da yer aldı.

Kentten köye tersine göç yaşanacak

BAŞBAKAN Erdoğan’ın açıkladığı dev proje sadece Güneydoğu’da değil, bütün Türkiye’de büyük bir dönüşüm gerçekleştirecek. Sosyolog ve işadamlarına göre, bu yatırımlar sonucu 4 milyon kişinin bölgede iş bulmasıyla, kentten köye tersine göç yaşanacak. Başta İstanbul, İzmir ve Antalya olmak üzere, büyük şehirler doğudan gelen yoğun göçün getirdiği alt yapı maliyetlerinden kurtulacak. Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Başkanı Şeyhmus Akbaş, ‘Proje, yalnızca tarımsal üretimi artırmakla kalmayacak ve yaklaşık 4 milyon kişiye yeni istihdam kapısı olacak’ dedi. Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, sulama destekli tarım artışı projesi kapsamında, tarımsal sanayiyi de güçlendirilecek, nüfusu 8,6 milyona ulaşacak bölge halkının yaklaşık yarısı iş imkanına kavuşmuş olacak’ dedi. Dicle Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mazhar Bağlı, göçle ilgili en çok konuşulan konulardan biri de bu göçe tabi olanların geri dönme talepleri olduğunu söyledi. Bağlı bu projeyle kentten köye dönüşün başlayacağını kaydetti. Bağlı, ‘Erdoğan’ın açıkladığı GAP Eylem Planı bölgenin kaderini değiştirecek gelişmelere neden olabilir’ dedi.

BÖLGE İÇİN MİLAT OLACAK

DİYARBAKIR Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Eylem Planı’nın bölge halkı için moral kaynağı olduğunu söyledi. Kaya, ‘Bölge halkının istekleri göz önünde bulundurularak hazırlanmış. Plan bizleri umutlandırmıştır. Bölge için bu milat olacaktır’ diye konuştu.

Kürtçe TV ve radyo açılımı

Başbakan Erdoğan Meclis’te görüşmeleri başlayan Türkçe dışındaki dillerde yayınları genişleten düzenlemeye de vurgu yaparak, ‘Dil konusuyla alakalı yeni açılımımız terörün psikolojik ve kültürel zeminini de önemli ölçüde kurutacaktır. TRT’nin bir kanalı bundan böyle bölgedeki dilleri sürekli olarak anons eder hale gelecektir’ diye konuştu. DTP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in törene katılmamasına da tepki gösteren Erdoğan, ‘Hizmete baktığıızda maalesef buralara layık hizmet verilmemektedir. Ama ne yapıyorlar kimlik siyaseti yapıyorlar. Ben isterdim ki bu şehrin belediye başkanı burada olsun. Ama televizyon programlarına çıkıp da ‘Buraya başbakan gelmiyor’ diye açıklama yapanlar Diyarbakırlı kardeşlerimden gereken dersi zamanı geldiğinde alacaktır’ diye konuştu.

ELLERi KIRILMASIN

‘Erdoğan’a uzanan eller kırılsın’ sloganı atan kalabalığa, Başbakan ‘Kırılmasın, onlar da lazım’ dedi. Başbakan bakanları da göstererek, ‘Seçkinci değil hizmekarlar sınıfındanım. Farkımız budur’ dedi. Erdoğan’a Diyarbakırspor atkısı hediye edildi.

VIŞŞ EGEMENLİK YARGININMIŞ

Törenin yapıldığı Ziya Gökalp Spor Salonu’nun dışındaki coşkulu kalabalığın elindeki bir döviz daha dikkat çekiciydi. Yargıtay bildirisine tepki gösteren dövizde, ‘Vışş egemenlik yargınınmış’ ifadeleri yer aldı. Ayrıca ‘Demokrasi mücadelenizde yanınızdayız’ dövizi de dikkat çekti.

Ez Kurbana Cave teme

Başbakan Erdoğan, 22 Temmuz seçimlerinde 55 bin kişiye hitap ettiği Diyarbakır’a gelişinde Başbakanlık otobüsünden halkı selamlayarak, tören salonuna geldi. Erdoğan’ı karşılayan coşkulu kalabalığın açtığı Kürtçe dövizler dikkat çekti. Bir süredir sağ gözünde enfeksiyon geçiren Erdoğan’a Diyarbakırlılar, Kürtçe ‘Ez Kurbana Çave teme’ ‘Gözüne kurban olayım’ yazılı döviz ile geçmiş olsun temennisinde bulundu. Yine Kürtçe ‘Bete Nabe’ ‘Sensiz Olmuyor’ dövizi de dikkat çekti.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious