GAP projesi için ilk kriz çıktı

GAP projesi için ilk kriz çıktı.16562
  • Giriş : 29.05.2008 / 20:07:00
  • Güncelleme : 29.05.2008 / 20:09:46

Erdoğan’ın açıkladığı GAP Planı ilk günden ’taşınma krizi’ yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

GAP İdaresi’nin Ankara’daki 176 personeli ’taşınma’ haberiyle büyük şok yaşarken, Gaziantep, Urfa ve Diyarbakır GAP İdaresi için yarışa girdi

Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınması tartışmalarında tarafları uzlaştıracak bir çözüm geliştirilmemişken, sürpriz bir taşınma krizi daha çıktı. Başbakan’ın önceki gün GAP Eylem Planı’nı anlatırken, GAP İdaresi’ni Ankara’dan bölge illerinden birine taşıyacaklarını açıklamasıyla, kurum yöneticileri ve bürokratlar şok oldu. Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren başkanlığında Eylem Planı hazırlığını bizzat yürüten GAP İdaresi’nin, kendileriyle ilgili bu karardan haberdar olmadığı öğrenilirken, Başbakan’ın açıklamasının ardından personel de büyük şaşkınlık yaşıyor.

Toplam 256 personeli bulunan GAP İdaresi’nin 176 personeli Ankara’daki merkez teşkilatında çalışıyor. 2 personel görevlendirmeyle başka kurumda çalışırken, 76 personel ise taşra teştilatında görevli. Kurum kaynakları, bu kararın 176 ailenin Ankara’dan taşınması anlamına geleceğini vurguladı. Kurum yöneticilerinin kendileriyle ilgili böyle kritik bir kararı, kamouyuyla aynı anda öğrenmekten duyduğu sıkıntıyı ifade etmesi, “yeni bir taşınma krizi” yorumlarına neden oldu.

Diyarbakır ağırlık kazandı

Başbakan’ın GAP İdaresi’ni bölge illerinden birine taşıyacaklarını açıklamasıyla, üç ilde GAP’a sahip çıkma yarışı başladı. Ancak hükümetin GAP İdaresi’ni taşımak için düşündüğü 3 ilin; Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır olduğu öğrenildi. Merkezi taşımak için Diyarbakır’ın seçilmesi ihtimalinin ağırlıklı olduğu belirtilirken, Adıyamanlı işadamları da “Merkez bizde olsun” çıkışı yapınca, GAP Planı ilk günden ’merkez’ tartışması yaratmış oldu.

Başbakan Erdoğan belirli bir ili işaret etmeyince bölge illerinden işadamları merkezi illerine çekebilmek için harekete geçti. Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Erturhan, idare merkezinin Gaziantep olması gerektiğini söyledi. Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (GÜNSİAF) Başkanı Cahit Erbalcı da GAP İdaresinin Gaziantep’e taşınmasını istediklerini belirtti.

Fedakarlığı biz yaptık

GAP merkezinin yanı sıra bölgede kurulacak cazibe merkezleri ile ilgili de tartışma başladı. İlk çıkış Adıyaman’dan geldi. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zafer Ersoy, Adıyaman’ın GAP için en büyük fedakarlığı yaptığını ve ekilebilir alanlarının su altında kaldığını belirterek, “Devletin Adıyaman’a borcu var. Adıyaman cazibe merkezi olmalı” dedi.

‘3.8 milyon kişiye iş vaadi gerçekçi değil’

Başbakan Erdoğan’ın GAP Eylem Planı ile bölgede 5 yıl içinde 3.8 milyon kişilik iş yaratma vaadi gerçekçi bulunmadı:

*Prof. Aziz Konukman: Verilen rakamlar elimizde olanlarla tutmuyor. Bunu partinin kapatılmasına ve seçime dönük bir çalışma olarak görüyorum.

* Prof. Esfender Korkmaz: Bölgede bu kadar çalışacak insan bile yok. Bu konuda ekonometrik model kurulmamış.

*Prof. Ercan Uygur: Dile getirilen sayı çok yüksek ve iddialı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious