GAP'a 11 milyar dolar yatırılacak

GAP'a 11 milyar dolar yatırılacak.16562
  • Giriş : 14.05.2008 / 18:13:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın 'faiz dışı fazlanın bir bölümünü GAP'a yatırtacağız." açıklamasından sonra bölgeye yapılacak yatırım miktarı netleşmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, ayrıntı vermemekle birlikte GAP'a yapılacak yatırım 11-12 milyar dolar civarında olacağını bildirdi. Ekren, Güneydoğu Anadolu Projesi'ne (GAP) ayrı bir önem verdiklerinin altını çizerek, "Bölge potansiyeliyle 2012 yılının sonuna kadar enerji ve gıda konusunda Türkiye'de büyük bir avantaj sağlamayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) İzleme Komitesi'nin 24. Toplantısı'na katılmak üzere Antalya'ya gelen Ekren, Vali Alaaddin Yüksel'i makamında ziyaret etti. Vali Yüksel'den kentin ekonomik ve sosyal gelişmeleri konusunda bilgi alan Ekren, burada Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı. Başbakan Yardımcısı Ekren, daha sonra yürüyerek AK Parti İl Teşkilatı'na geçti. Burada gazetecilere açıklamalar yapan Ekren, küresel çalkantılardan hem gelişmiş hem de yükselen piyasaların etkilendiğini söyledi. Gelişmelerin Türk ekonomisini de doğal olarak etkilediğini ifade eden Ekren, "Bizlerde etkilenmekten daha çok ortaya çıkacak yeni durumda elde edeceğimiz fırsatları değerlendiriyoruz. Elbette etkilenme ihtimalimiz olacaktır. Bunlar ekonomik hayatın doğal konjonktürüdür. Ama Türk ekonomisi eskiye oranla daha korugan bir yapıya sahip. Türk ekonomisi 650 milyar dolara yaklaşan büyüklüğüyle OECD rakamlarına göre dünyanın 15. Avrupa'ya göre de 6. olan bir ekonomi küresel gelişmelerle karşılıklı ilişki içinde bulunuyor. Dolayısıyla etkilendiği kadar oradan çok büyük bir fırsat ve imkan da elde edecek bir güçtedir." diye konuştu. Ekren, bu süreci değerlendirmek için hem bürokrasinin hem de özel sektörün karşılıklı yoğun ilişki içinde olduğunu aktardı.

'Kriz kapıda' yorumlarının hatırlatılmasını üzerine Ekren, şunları söyledi: "Bu yorumlarından daha çok dünyanın en gelişmiş ekonomisinde hiç beklenmeyen bir tablo ortaya çıktı. Anlaşıldı ki, gelişmiş ekonomilerde bile düzenleme ve denetimlerde zaaf olduğunda çok farklı tablolar ortaya çıkıyor. Ayrıca küresel finansal mimaride de bir eksiklik olduğu anlaşıldı. Buradan her ülkenin kendi ekonomik yapı ve ilişkiler sisteminin gücüne göre, etkilenme ihtimali olacaktır. Bundan etkilenme ihtimalinin en az olması mümkünse de bu gelişmeden bir yarar sağlayacak tablonun oluşturulmasına çalışıyoruz."

Gıda fiyatlarının enflasyona etkisine de değine Ekren, gıda fiyatlarındaki artışın toptan TÜFE'ye etkisini her ülkenin kendi TÜFE sepeti içindeki gıda ve gıda kompenentlerinin ağırlığına bağlı olduğunu Türkiye'de ise bu oranın yüzde 28-29 civarında seyrettiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious