GAP'da yabancılara arazi satışı

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

CHP Şanlıurfa Milletvekili Vedat Melik, GAP'ta ve Şanlıurfa'da yabancılara arazi satıldığı yönündeki iddiaların art niyetli çıkartılan bir dedikodu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şanlıurfa'nın 6 ile 7 sene 1757 sayılı toprak reforumu, şuanda ise 3083 sayılı yine tarım reformu kanunu kapsamında olduğunu hatırlatan Melik, Şanlıurfa'da bir çok taban arazinin de toplulaştırma alanı ilan edildiğini dile getirdi.

"Zaten mülkiyet devri de söz konusu değildir." diyen Melik, "Şimdi bütün bunlar varken sistematik bir biçimde çıkıp, yok efendim Urfa'da yabancıya arazi satılıyor. Yok Urfa'da Yahudi kadınlar İtalyan Hastanesi'nde doğum yapıyor denmesi doğru değil. Böyle bir şey de yoktur.Bunlar art niyetli çıkartılan dedikodulardır." diye konuştu.

Şanlıurfa El Ruha Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Melik, kentte yabancılara arazi satışı yapıldığı yönündeki iddialara bazen kendi çevresindeki hemşehrilerinin de inanmasına çok üzüldüğünü vurguladı.

Şanlıurfa'nın bozulmayan bir dokusu bulunduğunu aktaran Melik şöyle konuştu: "Urfa'nın bazen eleştirdiğimiz ama bazen de sevindiğimiz bir dokusu vardır. Bu doku daha bozulmuş değil. Bir defa bu doku yabancıya arazi satışına müsaade etmez. Mesala şunu iftiharla söylüyorum. Fransız işgalcilere karşı Türkiye'de ilk mücadeleyi Urfalılar vermiştir. Yine daha birkaç yıl önce Amerikan birlikleri Irak'a buradan geçerken ve Büyük Mürdesi köyüne düşen füze olayında nasıl bir fiziksel tepki gösterildiğini hatırlayın. O köylülerimizin şimdi bir kısmı sanıyorum ya ağır cezada ya da asliye cezadan yargılanıyor. Düşünün bunu yapan böyle bir arazi satışını yapar mı? Bütün bunlar art niyetli çıkartılan dedikodulardır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious