GAP'ın maliyeti 27.7 milyar YTL

GAP'ın maliyeti 27.7 milyar YTL.16562
  • Giriş : 20.03.2008 / 10:59:00
  • Güncelleme : 20.03.2008 / 11:11:44

Hükümetin GAP projesinin tamamlanması için hazırladığı yeni paketin toplam maliyeti 27.7 milyar YTL olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı 12 milyar dolar, yeni yatırımlar için kullanılacak. Teşvik sistemiyle GAP illerinde yatırım cazip hale getirilecek.

Hükümet, eylem planı ile GAP projesini beş yılda bitirmeyi hedefledi. Bu amaçla uzun süredir yeni bir paket hazırlanıyor. Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren başkanlığındaki ekonomik birimlerin proje kapsamındaki dokuz ildeki çalışmalarında ulaşılan sonuçlarla hazırlanan yeni paket, tamamlanmak üzere.
Haberin devamı

Ekonomi yönetimi, paketin rakamsal büyüklüğünü belirledi. GAP paketinin maliyeti toplam 27.7 milyar YTL. Bu rakam, hem devam eden hem de yeni yatırımlar için gerekli kaynağı kapsıyor. Maliyetin 7.8 milyar YTL’lik bölümü, GAP kapsamındaki kuruluşların kendi bütçelerinden karşılanacak. Kalan 19.9 milyar YTL’nin 15 milyar 945 milyon YTL’si merkezi bütçeden sağlanacak. 2 milyar YTL ise kamu-özel işbirliği modelleriyle finanse edilecek. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 12 milyar dolarlık rakamsa sadece yeni yatırımlar için gerekli olan kaynağı kapsıyor.

SULAMAYA 8 MİLYAR DOLAR
Paketin en önemli ayağını, toplam maliyeti 8 milyar doları bulan sulama yatırımlarının tamamlanması oluşturacak. Daha önce hazırlanan GAP stratejisindeki hedeflere göre bölgedeki ulaştırma ağı güçlendirilecek. Konut ihtiyacının karşılanması için yeni konutlar yapılacak. Elektrik iletim, içmesuyu, atık su ve katı atık altyapısı güçlendirilecek.

GAP İLLERİNE TEŞVİK
Ekonomi yönetiminin hazırladığı teşvik sistemi değişiklikleriyle de GAP illerine bölgesel ve sektörel teşvikler getirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious