GAP'ın uluslararası havaalanı var ihraç edilecek ürünü yok

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, kentin uluslararası kargo havaalanının Ekim ayında bitirileceğini, ancak ihraç edilecek ürünün olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kargo havaalanının, Türkiye'nin en büyük kargo havaalanlarından biri olacağına işaret eden Yavaşcan, "İhracat yapmak için bu havaalanı yapıldı. Bu havaalanından AB ülkelerine ve diğer ülkelere ihraç edeceğimiz bir ürünümüz maalesef yok" dedi.

Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, yaptığı açıklamada, yörede büyük ölçüde üretimi yapılan bitkinin pamuk olduğunu dile getirerek, bunun yanı sıra da kısmen buğday, tahıllar, kısmen de mercimek olduğunu vurguladı. "Oysa biz, burada ihraç edecek ürünler yetiştirmek zorundayız" diyen Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan'a göre, bu yapılmadığı taktirde GAP projesinin amacına ulaşması mümkün değil.

Hükümetin çıkartacağı tarım kanunu ile bir çok sıkıntının aşılacağını vurgulayan Yavaşcan, yıllarca toprak reformunun konuşulduğunu ancak toprak reformunun her şeyi halletmediğinin Şanlıurfa'da görüldüğünü hatırlattı. Türkiye'de önemli olan Tarım reformunun olduğunu belirten Yavaşcan, tarım reformunun da tarım kanunu ile gerçekleşeceğini söyledi.

Tarım Kanunu'nun, Hükümetin son zamanlarda çiftçi için yaptığı en iyi atılımlardan biri olduğunu ifade eden Yavaşcan, "Bu tarım kanunu ile inşallah çiftçimiz bol kazançlı ürünler elde edecektir. Çünkü tarım kanunu ile tarım teşkilatının her yıl ne ekilmesini öneriyorsa o ürünler ekilecek. inşallah bu tarım kanunu çerçevesinde de artık bundan sonrada köylümüz yanılma içine girmeyecek. Biliyorsunuz geçmişte bu sene patates çok para ediyor ertesi sene herkes patatese yükleniyor ama o senede patates para etmiyor.Hadi bakalım bu sene soğan iyi para eti bu kez de soğana yüklenirdi.Bu seferde soğanın fiyatları düşerdi. Bunların önüne tarım kanunu geçilecek. İnşallah önümüzdeki yıllarda tarım kanunu ile çok daha iyi sonuçlar alınacaktır" diye konuştu.

<İ>GAP ULUSULARARASI KARGO HAVALİMANI

Şanlıurfa'da yapımına 9 yıl önce başlanan GAP Uluslararası Havaalanı inşaatında pist tamamlandı. Yıllık 1.2 milyon yolcu kapasitesine sahip havaalanı için 2006 yılında 10 milyon YTL ödenek ayrılan havaalanının 10 bin metrekarelik terminal binası bulunuyor.

Bu arada, yüzde 87 dolayında fiziki gerçekleşmenin sağlandığı GAP Uluslararası kargo havaalanına yaklaşık 250 milyon YTL harcandı.

GAP Hava Limanının 4,000 x 45 metre pist, 202,5 x 160,5 metre apron, 396 x 24 metre, 396 x 24 metre, 444 x 24 metre taksirut (bir havaalanında uçakların yerde pist ve apron gibi bölümler arasında gidip gelmeleri için düzenlenmiş standart ölçülerdeki yollar) kapasitesine sahip.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious