GAP'ta kuraklık sebze ve pamuğa zarar

GAP'ta kuraklık sebze ve pamuğa zarar.11479
  • Giriş : 19.06.2007 / 22:02:00

GAP bölgesi, hem aşırı sıcak ve susuzluğun, hem de suyun yanlış kullanımının sıkıntısını yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çehresi değişen GAP bölgesi, hem aşırı sıcak ve susuzluğun, hem de suyun yanlış kullanımının sıkıntısını yaşıyor. Buğday, sebze, antep fıstığı ve pamukta ürün düşüklüğü bekleniyor.

Atatürk Barajı, Urfa tünelleri ve Harran Ovası'yla Güneydoğu...

GAP'ın devreye girmesiyle kaderi değişen coğrafya, hem susuzluğun, hem de suyun yanlış kullanımının sıkıntısını yaşıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne göre, GAP bölgesinde ocak-mayıs aylarında metrekareye düşen uzun yıllar yağış ortalaması 61 kilo. 2007 yılının aynı
aylarındaki miktar ise 53 kilo.

GAP bölgesi Türkiye'nin yıllık 20 milyon ton olan buğday üretiminin yaklaşık yüzde 3'ünü karşılıyor. Buğday üretiminin kuraklık nedeniyle bu yıl yüzde 3 oranında düşebileceği tahmin ediliyor.

Ancak susuzluk ve aşırı sıcaktan en çok sebze, antep fıstığı ve pamuk üretimi
etkilenecek gibi görünüyor.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, "Meyve ve sebzelerde bakacaksınız meyvenin bir taarfı çürümüş, siyahlaşmış ve rengi değişmiş" diyor.

Türkiye'nin pamuk üretiminin de üçte biri GAP bölgesinde yapılıyor. Prof. Çullu, "Pamuk sıcağı seven bitki ama, aşırı sıcak nem kaybı, tuzlulaşma, bitki yapraklarının etkiler. Sıcaklıktan dolayı verim düşmesine neden olacaktır" ifadesini kullanıyor.

Prof. Mehmet Ali Çullu, sıcak havanın döllenmeyi zorlaştırması nedeniyle antep fıstığının veriminin de düşeceğini kaydediyor.

Urfa tünellerinden sağlanan suyla, Harran Ovası'nın henüz yüzde 15'i sulanıyor. Ancak bilinçsiz sulama nedeniyle ovada çölleşme riski ciddi bir sorun oluşturuyor.

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Halil Dolap, "Su değerini bilirsek altın, bilemezsek silah. Bu silah, şu anda kendi kendimize çevirmişiz" diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious