GAP’taki vurguna Unakıtan el koydu

GAP’taki vurguna Unakıtan el koydu.10147
  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin dünya çapındaki en önemli projelerinden Güneydoğu Anadolu Projesi'ne (GAP) aktarılan kaynakların tamamen kişisel zevk ve tercihlere dayalı kullanıldığının ortaya çıkması, Maliye Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kamu kuruluşlarının harcamalarının incelendiği TBMM KİT Komisyonu'nun başvurusu doğrultusunda kurumu incelemeye alan Maliye müfettişleri, idarenin İller Bankası'nın onayıyla yaptırdığı 8 kanalizasyon projesinde müteahhit firmalara fazla ödeme yaptığını tespit etti. Müfettiş raporlarına göre 1996-2002 yılları arasında ilgili şirketlere 10 bin yeni lirayı (10 milyar lira) aşan fazla ödeme yapıldı. Söz konusu fark, firmalarla yapılan görüşmelerin ardından iki firma dışında iade edildi. Araban-Gaziantep ile Çermik Diyarbakır Atıksu Arıtma ve Kanalizasyon Projeleri'nin yüklenici firmaları ile GAP İdaresi arasındaki ihtilaf ise mahkemeye taşındı.

Kamunun zararına yol açan asıl sıkıntı ise yanlış hesaplanan gecikme cezalarından kaynaklandı. Raporda, İller Bankası'nca onaylanan 28 birimdeki kanalizasyon, şebeke ve atıksu arıtma tesisi tatbikat projelerindeki gecikme cezalarının yanlış hesaplanması sonucu müteahhitlere 14,4 bin YTL'ye yakın (14 milyar 351 milyon TL) fazla ödeme yapıldığı belirtildi. Bu tutarın yasal gecikme faiziyle tahsilini isteyen Bakan Unakıtan, yersiz ödemeye; GAP İdaresi eski Başkanı Olcay Ünver, Başkan Yardımcısı Şerafettin Hamidi, jeoloji mühendisi Baki Paksoy ve GAP idaresi Uzmanı Feriha Komut'un sebep olduğunu belirtti. Unakıtan'ın TBMM'ye gönderdiği Şubat 2006 tarihli yazısında; adı geçen şahısların, ‘görevin yerine getirilmesinde kusurlu davranmaları' nedeniyle söz konusu zararın gecikme faizleriyle birlikte öncelikle müteahhitlerden tahsil edilmesini, tahsilatın yapılamaması halinde ise ‘Devlete ve kişilere memurlarca verilen zararların nevi ve miktarlarının tespiti ve sorumluluklarını' düzenleyen yönetmelik hükümleri doğrultusunda adı geçen bürokratlardan müştereken ve müteselsilen alınmasının' uygun olacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious