Garanti bankası net kârını yükseltti

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Garanti Bankası 2006 yılının ilk çeyreğinde net kârını yüzde 67 artırarak 250,8 milyonYTL'ye yükseltti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Garanti Bankası 1 Ocak-31 Mart 2006 tarihlerini kapsayan bilançosunu açıkladı. Bankadan yapılan yazılı açıklamada, net kârın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 67 artarak 250,8 milyon YTL'ye yükselttiği bildirildi. Vergi öncesi kârı 332,5 milyon YTL'ye yükselen bankanın aktif büyüklüğü 38,8 milyar YTL seviyesine ulaşırken, aktif kârlılığı yüzde 2,67, özkaynak kârlılığı ise yüzde 24,91 olarak gerçekleşti.
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Garanti'nin 60 yıllık tarihindeki en parlak dönemini yaşadıklarını belirterek, Dünyanın en büyük şirketlerinden GE'nin desteğini de alarak, 2006'ya beklenenin üzerinde bir performansla başladıklarını ifade etti.

Garanti'nin stratejisinin temelini uzun vadeli sürdürülebilir büyümenin oluşturduğunu söyleyen Ergun Özen, "Bir bankanın gerçek değerini ölçmek için, verdiği kredilerin bilanço içindeki payına bakmak gerekir. Garanti, nakdi ve gayrinakdi kredileriyle, büyümenin lokomotifi reel ekonomiye desteğini, 29,2 milyar YTL'ye yükseltti. Tüketicilere kullandırılan krediler ise yılın ilk üç ayında yüzde 28 büyüdü. Nakdi kredilerin bilançomuzdaki payı yüzde 53,3'e ulaştı." diye konuştu.

Özen, Garanti Bankası'nın, sayısı 5,7 milyonu aşan müşterilerine toplam 441 şubesiyle hizmet verdiğini ifade ederek, yıl sonunda şube sayısını 500'e çıkaracaklarını kaydetti. Özen, "ATM (Paramatik), çağrı merkezi (Alo Garanti) ve internet şubesinden (garanti.com.tr) oluşan alternatif dağıtım kanallarımıza, 2005 yılında CepBank'ı ekledik. Son olarak Paramatik'lerimizin büyük bölümünü bozuk para verebilecek şekilde yeniledik. Böylece müşterimiz olsun olmasın herkes, Garanti'nin ATM'lerini kullanarak fatura ödemesini istediği zaman yapabiliyor, parasının üstünü kuruşu kuruşuna alabiliyor." şeklinde konuştu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious