Garanti Bankası'ndan uyarı

Garanti Bankası'ndan uyarı.9410
  • Giriş : 16.06.2008 / 16:46:00

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bankacılık sektörünün ilk çeyrekte başarılı bir sınav verdiğini, ancak kredi piyasasındaki daralma nedeniyle üçüncü çeyreğin zor geçebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, global piyasalardaki krizin yanında, içte de siyasi ve ekonomik istikrarsızlığa karşın sektörün ilk yarı yılda oldukça başarılı bir sınav atlattığını ancak kredilerde yeni başlayan yavaşlamanın devam etmesiyle üçüncü çeyreğin zor geçeceğini söyledi.Reuters'ın sorularını yanıtlayan Özen, dördüncü çeyrekte global piyasalarda toparlanmayla tekrar "olumlu bir resime" dönülebileceğini belirtti ve ekledi:

"Global krizin yaşandığı ve Türkiye ekonomisinin büyüme hızının yavaşladığı bir ortamda ilk üç ayda kâr kalitesinin çok yüksek olduğu kâr-zarar cetveli açıklamayı başarabildik. İkinci üç aya baktığımızda da kâr zarar açısından bir olumsuzluk görmüyorum; bazı kredi hacimleri açısından bir yavaşlamanın başladığını, bunu Garanti Bankası'nın bilançosunda da hissedileceğini söylemek tabii ki doğru olacaktır. Bunu zaten bütün sektörün geri kalanında da görüyoruz."

Özen sözlerini, "Türkiye ekonomisi global ekonomiden ayrılamaz, orada bir daralma varsa Türkiye ekonomisinin yapısı itibariyle burada da daralma söz konusu olacaktır; bu da bankacılık sektörünün bilançosunda kredi büyümesine yansıyacaktır bunu da görüyoruz" diye sürdürdü.

Özen, kredilerde beklenen daralmanın 2008 hedeflerini revize ettirecek kadar olmadığına da dikkat çekerek, "İkinci üç aylığı da çok başarılı bir şekilde geçirdiğimizi düşünüyorum ama, üçüncü çeyreğin oldukça zor geçeceğini şimdiden görüyorum. Bütün sektörün rakamları ciddi şekilde azalıyor. Yani ev ve oto kredilerinde nereden bakarsanız bakın hacimler itibariyle yarı yarıya düşüşler söz konusu" diye konuştu.

Bilançoda etkisini azaltmak için tedbir alacaklarına işaret eden Özen, "Maliyetleri daha iyi yönetme konusunda şimdiden tedbir almaya başladık. Bilançomuzun daha esnek bir yapıda olması ikinci yarıda kolaylık sağlayacaktır" dedi.

AKTİFLERDE %27 BÜYÜME BEKLENTİSİ

Özen 2008 yılında Garanti Bankası'nın aktiflerde yüzde 27, toplam kredilerde ise yüzde 39 artış beklediklerini söyledi. Özen, 2007'de ise aktif büyümesinin yüzde 29, kredi büyümesinin ise yüzde 34 olduğunu hatırlattı.

Özen, Banka'nın mevduat büyüme beklentisinin 2008 için yüzde 33 olduğunu ve bunun da 2007 ile aynı seviyede olduğunu ifade etti. Özen ayrıca sektör genelinde 2007'de yüzde 30 olan kredi büyümesinin bu yıl sonunda yüzde 26 olarak beklediğini belirtti.

VADE UYUMSUZLUĞU

Sektördeki, vade uyumsuzluğu sorununa da dikkat çeken Özen, "Türk lirası kredilerde, TL bilançolarda vade uyumsuzluğu artıyor. Biz bunu Garanti Bankası olarak artırmamaya, hatta azaltmaya çalışıyoruz. Riskleri almıyoruz" dedi ve şöyle konuştu:

"Swap piyasası neredeyse kapanmış durumda. Sektör tabii ki hâlâ uzun vadeli krediler veriyor. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda ve Hazine bonosu faizleriyle kıyasladığımız zaman daha da ucuza veriyor açıkçası. Hem ucuza veriyoruz hem de mevduatın vadesi kısaldı. Swapla fonlayamıyoruz. Hem hacim daraldı hem de faizler yukarı çıktı. Böyle olunca sektörde bir vade uyumsuzluğunun arttığını görüyoruz. Bu da tabii faiz riski demektir. Bu da sektörde bazı yanlışlıklar yapıldığının ortaya koymaktadır."

"TAHSİLİ GECİKMİŞ" UYARISI

Türkiye ekonomisi ve global ekonomideki olumsuz trendin etkisiyle tüketici güvenin azaldığına ve iç talebin daraldığına işaret eden Özen, "Bu da bankacılık sektörünün bilançosuna yansıyacaktır" dedi ve şu uyarıda bulundu:
"İkinci yarıda tartışmamız gereken konulardan biri de üretici fiyatları endeksindeki artış olacak. Buradaki artış inanılmaz boyutta ve TÜFE'ye nazaran çok daha fazla bir artış var. Bu da şirketlerin maliyetlerinin arttığını ve fiyatlarına yansıtmadığını gösteriyor. Dolayısıyla şirketlerin marjları daralıyor. Dolayısıyla iç talebe dayalı firmalarda çok iyi yönetim gerekiyor. Yoksa bu tahsili gelişmiş alacaklarda bir artış olarak geri döner."

Dördüncü çeyreğe doğru global piyasalardaki düzelmeyle birlikte tekrar olumlu bir resme bakılabileceğini söyleyen Özen, "Üçüncü çeyrek olumsuz olur ama ben ilk yarıda Türk bankacılık sektörünün başarılı iyi bir sınav verdiğini düşünüyorum. Likiditeyi çok çok iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Kâr marjlarını korursak 2008 için hiç de fena olmaz."dedi.

"SEKTÖR OLARAK ZORLANIYORUZ"

Uluslararası sermaye piyasalarında şu anda işlem yapmanın kolay olmadığına işaret eden Özen, sektör olarak zorlandıklarını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda kolay değil yapsanız bile son derece maliyetli. Yapsanız bile oralarda kullanım sanki bu sene olmayacak gibi geliyor. Uzun vadeli ucuz finansman bulmanın son derece zor olduğunu düşünüyorum. Ama başarılı bir şekilde likiditeyi yönettiğimiz için böyle bir şeye ihtiyacımız da yok şu anda. 2009'da tekrar bu piyasaların da bize açılacağını düşünüyorum."

YUMUŞAK İNİŞ İÇİN YÜKSEK FAİZ

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonomi ve para yönetiminin zor hale geldiğine işaret eden Özen, bunun için de faizlerin yükselme yönünde olduğunu belirtti. Özen, gıda ve enerji fiyatlarındaki yükseliş devam ettiği sürece, faiz artırımlarının enflasyon üzerinde çok etkili olacağını düşünmediğini belirterek, faiz artırımına neden gidildiğini şöyle açıkladı:

"Çünkü cari işlemler açığı oldukça yüksek; bu sene daha çok portföy yatırımlarıyla finanse ediyoruz. Bu nedenle portföy yatırımlarının devam etmesi lazım ve onun içinde yüksek faiz lazım. Portföy yatırımlarının çıkması ve bunun Türk Lirası'nı zayıflatması, enerji ve gıdanın dışında üçüncü bir etkisi olacaktır. Kurdaki geçişkenliği tutabilmemiz ve cari işlemleri finanse edebilmemiz lazım. Ekonomideki yumuşak inişi iki haneli reel faizle sağlayacağız, başka çaresi yok. Onun için Merkez Bankası'nın işinin zor olduğunu düşünüyorum."

Garanti Bankası olarak Romanya'da 40 şubeyi bulduklarını ve daha da açmaya devam edeceklerini belirterek, "Ukrayna'da banka arayışımız devam ediyor. Şu anda da herhangi bir bankayla görüşmemiz yok" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious