Garanti'de yeni hedef Afrika

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Romanya’daki hedefini ‘ilk 10 arasına girmek’ olarak açıklayan Garanti, Afrika pazarında da fırsat kolluyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bölgesel bankacılık devi olmak için yabancı ortağı General Electric’le (GE) birlikte eski Doğu Bloku ülkelerinde atağa kalkan Garanti Bankası, Romanya’daki operasyonun ardından hedefini Ukrayna ve Kuzey Afrika bölgesi olarak açıkladı. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, “Bölgesel büyüme için satın alma yöntemi üzerinde de çalışıyoruz” dedi.

Son olarak Garanti Bankası’nın Romanya’daki şubeleriyle GE’nin üç şirketi tek çatı altında toplanırken, Genel Müdür Ergun Özen, orta vadede Ukrayna ve diğer bazı Balkan ülkelerinde, uzun vadede ise Kuzey Afrika’daki fırsatları değerlendirmeyi düşündüklerini söyledi.

Romanya’daki operasyon hakkında bilgi veren Özen, GE şirketleriyle yapılan birleşmenin ardından oluşan yeni kurumun 2011 yılında 150 şubeyle 8 milyar dolar aktif büyüklüğe ulaşmayı ve Romanya’nın ilk 10 bankası arasında yer almayı hedeflediği kaydetti. Özen, Romanya’daki operasyonların yüzde 100’üne sahip oldukları Garanti Bank International’ın (GBI) Romanya Şubesi tarafından yürütüldüğünü belirtirken, 10 şubesi bulunan GBI Romanya’nın, kurumsal kredi ve ticaret finansmanı alanlarında faaliyet gösterdiğini vurguladı. Yeni birleşmeyle bu yapıya GE’nin Romanya’da taşıt finansal kiralama, ipotekli ev kredisi, satış finansmanı ve kredi kartı alanlarında faaliyet gösteren 3 kuruluşunun katıldığını kaydeden Ergun Özen, Romanya’da 15 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious