Garantili iş değil masa başı iş isteniyor

Garantili iş değil masa başı iş isteniyor.12379
  • Giriş : 07.07.2009 / 14:55:00

İŞKUR Amasya İl Müdürü Cavit Bayrak, açılan kurslarda insanların daha çok bilgisayar, web tasarımı gibi masa başı ve rahat işleri tercih ettiğini, iş garantisi sağlanan mesleklere ilginin az olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bayrak, düzenlediği basın toplantısında, 2009'da meslek edindirmeye yönelik açtıkları kurslar hakkında bilgi verdi.

Geçen yıl açtıkları 9 meslek edindirme kursundan 151 kursiyerin yararlandığını, bu yıl ise 41 kursla 482 kişiye ulaştıklarını ifade eden Bayrak, Amasya il genelinde 5 bin işsiz olduğunu, kentte aynı zamanda gizli işsizler de bulunduğunu belirtti.

İşsizlerin meslek edindirme kurslarını iyi değerlendirmesi gerektiğini dile getiren Bayrak, kurslarda karşılaştıkları en önemli sorunun iş garantili, beden gücü gerektiren işlerle ilgili meslek kurslarına ilginin az olması olduğunu vurguladı.

Açtıkları meslek kurslarında doğal gaz işçiliği, kaynakçılık gibi kurslara ilginin az olduğunu, ''masa başı'' işlerle ilgili kursların rağbet gördüğünü dile getiren Bayrak, şöyle devam etti:

''İş-Kur tarafından açılan meslek edindirmeye yönelik kurslar işsizler için büyük bir fırsattır. Ne istediğini bilen ve yatkınlık duyduğu mesleği seçen kişiler bu kurslarda altın bileziği kollarına takabilmekteler. Açılan kurslarda daha çok insanlar, bilgisayar, web tasarımı gibi, masa başı ve rahat işleri tercih ediyor.

Diğer tarafta ihtiyaç duyulan ve iş garantisi sağlanan meslekleri seçmiyorlar. Daha iyi şartlarda daha çok para kazanmak isteyen işsizler de var. Öte yandan insanlar masa başında, devlet kapısında iş istiyor, zor meslekler talep edilmiyor.''

Bayrak, ara eleman ihtiyacının karşılanması için yetişmiş insan gücüne ihtiyaç olduğunu, insanların ağır işlerde çalışmak istememesi, ''masa başı iş'' tercihleri yüzünden işsizlik sorununun aşılamadığını öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*